post

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

November 5, 2012 // Priemerná doba čítania: 11 minits. Enjoy Granadu a Sierru!

FirstToKnow: Granada znamená granátové jablko, majú ho v znaku i v erbe mesta a stromy s jablkami nájdete na každom kroku!

Jednoznačné Must-to-see Andalúzie podľa všetkých sprievodcov, radcov a cestovateľov? Alhambra v Granade! Ale taktiež jednoznačné Must-to-book v predstihu!!! Upozorňovali nás na to a aj tak sme to so vstupenkami najlepšie nevymysleli. Nevymysleli vôbec – lístky na prehliadku celej Alhambry už neboli. 6 600 vstupeniek, ktoré sú k dispozícii denne stále nestačí. Existuje viacero vstupov. Ten s kompletným prístupom je však veľmi rýchlo vypredaný. Nám ostala možnosť kúpiť vstup na Alcazabu a záhrady Generalife. Palacio Nazaries vstup nezahrňoval (je dostupný i pre nočnú prehliadku – a myslíte, že sme vychytali deň, kedy nočné prehliadka nebola? Yes, Sir).

GoodToKnow: Vstupenky si môžete kúpiť i cez internet (www.alhambratickets.com), v banke BBVA v celom Španielsku alebo v bankomatoch Caixa. Cez Caixu sme to skúšali i my, ale neúspešne. Vstupy na daný deň nemali. Preto určite odporúčam rezerváciu a najmä cez hlavnú turistickú sezónu. Na mieste si musíte vystáť radu (postaviť sa môžete už od 7:00), no nemôžete si kúpiť lístok v predstihu na iný deň.

HistorickéMust: Alhambra znamená Červený hrad a spolu so záhradami Generalife (prekl. architektonické záhrady) a štvrťou Albayzín pod pevnosťou je zapísaná v UNESCO. Botanici, v záhradách Generalife nevynechajte záhradu v Paláci moslimských vládcov s toľko fotografovanou fontánou so stĺporadím a 700- ročný cyprus.

FootPrint: Albayzín je moslimská štvrť pod palácom – biele úzke uličky, tetérie (čajovne) a odporúčanie nechodiť sem počas siesty a po zotmení. Albayzín je vraj i raj “zlodejov a lupičov“. Asi sme vyzerali, že nám už nie je ani čo ukradnúť, pretože si nás nevšímali ani len mačky, nie to ešte granadskí násilníci. V minulosti tu stálo viac ako 30 mešít. Cez uličky Albayzínu sme vyšli na vyhliadku Mirador de San Nicolas. Určite si dajte tú námahu. Krásny výhľad na Alhambru a  Sierru Nevadu v pozadí. V Albayzíne i trochu arabskej chuti v reštaurácii Kasbah. My sme vyskúšali denné menu (domáci hummus a zeleninový kuskus), ale vraj sem viac ľudí zablúdi na čaj a ich preslávené  palacinky.

TEjST: Kasbah, Calle Calderería Nueva 4. Ak sa nechýstate do Maroka, kúsok z neho máte tu. Ak sa do Maroka chystáte – počkajte s ochutnávaním arabskej kuchyne a dajte radšej palacinku:)

Večer sa stretávame s Rodrigom, našim AIRBNB hostiteľom. AIRBNB je v podstate platený couchsurfing. Za určitú (väčšinou vždy prijateľnú) cenu máš aj väčšie pohodlie – buď celú izbu, či dokonca celý byt. Viac o airbnbovaní tu.

Rodrigo s nami absolvoval Tour de TAPAS Bar alebo taktiež „tapeo“. Granada je jedno z mála andalúzskych miest, kde sa zachovala tradícia, že VŽDY k drinku dostanete i niečo malé na jedenie.  Bilancia: jedna hodina, tri podniky, v každom una caña (malé pivo) a k tomu sme dostali buď lososové bagetky, albondigas (španielske mäsové guličky) či olivy a o večeru bolo postarané.  Najlepšou kamarátkou granaďanov je Alhambra – najpredávanejšia značka piva v Granade. A ak nie una caña, tak rovno una jara (krčah)!

GoodToKnow:  Pivovar Alhambra bol založený v roku 1925 a dodnes sa na výrobu piva využíva voda z vrchov Sierra Nevady.

Na druhý deň sme pri raňajkách s Rodrigom a jeho snúbenicou Paulinou skompletizovali náš program. Fuuu, ostávalo toho v Granade ešte veľa čo pozrieť, no nakoniec vyhrala káva na rušnom námesti Plaza Bib Rambla a smer Sierra Nevada. Rodrigo nám okrem pivkovania v meste ukázal i pár hidden spots (najbarokovejší kostol v meste: Basilica of San Juan de Dios), a odporučil pár reštaurácií. V budúcich mesiacoch môžu byť trochu zaneprázdnení s prípravami na svadbu a tým pádom i so staraním sa o airbnb hostí… Avšak skúste, odporúčame. A k svadbe prajeme ešte raz buena suerte!

ToSleep: AirBnb u Rodriga a Pauliny. Ubytovanie síce nie je priamo v centre Granady, ale v štvrti Huétor Vega. Dostupnosť autobusom je však dobrá a autom je to do centra len 10-15 minút. www.airbnb.cz/users/show/3567027

TEjST: Sladkého nikdy nie je dosť. Na námestí Bib Rambla sme ochutnávame dezert typický pre Granadu. Piononos. Malé koláčiky zložené z dvoch vrstiev: cesto zrolované do valčeka so sirupom a sladkým krémom. Na 2 hryzy za 2 eurá:) Viac práva k Piononos si môže pripísať dedinka Santa Fe (pri Granade), odkiaľ pôvodne pochádzajú.

SIERRA NEVADA

33 kilometrov z Granady leží Pradollano – lyžiarske stredisko Sierra Nevada. V roku 1996 sa tu konal svetový šampionát v zjazdovom lyžovaní. Právom: je tu 33 zjazdoviek s dĺžkou 61 km. V tomto období úplne vyľudnené a bez snehu, no to nám vôbec nevadilo. Teplo a minimum áut na ceste bola momentálne lepšia voľba. Cestou prechádzame národným parkom Sierra Nevada s najpočetnejšou andalúzskou populáciou kozorožcov (5 000). Pár sme ich videli (dvoch:)). Ak máte čas, vlastné auto a nemáte závraty z výšok  – jazda stojí za to. Krásne výhľady, príroda a ľudoprázdne lyžiarske stredisko na konci sveta.

GoodToKnow: Najvyšia hora Španielska sa nachádza práve v Sierre Nevade: Mulhacén (3482 m).

A hor sa do Cordoby!

Fjumór fotiek de Granada a Sierra:

Najrušnejšie námestie v Albayzíne je Plaza Nueva, avšak ak pôjdete smerom pozdĺž rieky Darro smerom na sever, nájdete viacero menších námestíčiek s pekným výhľadom

Siesta nesiesta, zarábať sa musí:)

Nájdete granátové jablko?

Granátové jablko alebo taktiež Marhaník granátový. Najkvalitnejšie a najchutnejšie plody v Iráne. Pre recept na koktejl Granada z granátových jabĺk pozri sem.

Sierra Nevada či “Snežné Hory” patrí z časti provincii Granada a z časti i Almérii. Po Alpách je Sierra Nevada najvyšším pohorím v západnej Európe

Smer Cordoba a Valencia! A čítali ste o Malage?