post

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Január 8, 2013 // Priemerná doba čítania: 5 a pol minits. Enjoy Sevillu!

No áno, Sevilla a návšteva môjho kamaráta, hlavného aktéra (stredo)školského muzikálu, ktorý sme odohrali i v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene. No áno, musím sa pochváliť:) Sevillu sme tak mali i s podrobným výkladom histórie Španielska, prehliadkou toho naj v starom meste a toho naj zo sevillskej gastronómie!

GoodToKnow: Sevilla je rodiskom flamenca, býčích zápasov a najveľkonočnejších veľkonočných osláv – slávna Semana Santa s celotýždňovými oslavami v každej štvrti mesta.  IMG_0516

Do Sevilly sme prišli podvečer, takže posedieť v kľude, bez 40°C teplôt, nám padlo dobre. Prešli sme  parkom Maria Luisa až k Plaza de Espanya. Krása – námestie s malým prístavom, zaujímavou polkruhovou budovou a pokojom! Plaza má za sebou sľubnú “hereckú kariéru” – natáčali sa tu diely Star Wars (čo mi veľa nehovorí), videoklip Enigmy (trochu niečo hovorí) a tiež film Diktátor so Sascha Baron Cohenom (hovorí, hovorí:)).

GoodToKnow: Plaza de Espanya bola navrhnutá a postavená ako „kultúrna zábavka“ pre výstavu Expo v r. 1928. Momentálne je najväčšou atrakciou požičanie člnku za 5 EUR. V cene je poctivých 45 minút člnkovania pozdĺž kanála.

A naše kroky ťahal hlad. Večera je v Španielsku na programe vždy neskôr oproti stravovacím zvykom nás “neprímorských“ Európanov, ale o to viac sa na ňu tešíte. Počkali sme ešte na nášho druhého hostiteľa, ktorý namiesto predjedla išiel štrajkovať proti prepúšťaniu zamestnancov (boli sme ochotní sa pridať, keby bolo treba:)). Rozhodnutie sme nechali na lokáloch, takže sme s výberom reštaurácie určite nemohli spraviť chybu. Las Ovejas Negras (Čierne ovce) bol tip, ktorý dostanete naozaj len od miestneho. Skvelá, moderná, štýlová reštaurácia vo fusion štýle. Dobré miestne vínko k štýlovým porciám tapas… Objednávalo sa jedna radosť a na našom stole za chvíľu nebolo voľné miesto. Top dezert to zavŕšil, jedno top chupito v skúmavke na záver a na dobrú noc!

Espana

TEjST: Las Ovejas Negras, Hernando Colon 8, 41004 Sevilla (Casco Antiguo), 0034 955123811,  www.ovejasnegrastapas.com

Ráno sme si včerajšie pomalé tempo vynahradili. Pobaliť a smer  staré mesto a turistická klasika: katedrála – Giralda – Alcazar – pár nákukov do kostolov – obed – odchod. Nestojte pol dňa v dlhom rade pred katedrálou na lístky. Vyberte sa na námestíčko Plaza Salvador, kde okrem plných cervezerií a vrave všetkých piva-vychutnávajúcich, stojí i barokový kostol sv. Salvadora. Pri vstupe kúpite lístok, ktorý zahŕňa vstup do kostola i do katedrály (8 €). Tá istá cena, 2 pamiatky a žiadny rad – s lístkom potom predbehnite všetkých katedrálovo čakajúcich.

JustToKnow: Ak ste barokoví vyznávači, na Tripadvisore som našla veľa rovnakých názorov na kostol Sv. Salvadora – pre mnohých ešte krajší ako samotná katedrála a jednoznačné Barokové must to see. Plaza del Salvador, 41004 Sevilla. 

HistorickéMust: Po zrútení mešity, sa stavba novej (súčasnej) katedrály začala s heslom „Vytvorme takú stavbu, aby si budúce generácie mysleli, že sme sa zbláznili“. V katedrále nájdete i hrobku Kryštofa Kolumba. Bočnými dverami prejdete rovno do Giraldy, ktorá tu stála ešte bok po boku s mešitou. Giralda je zvonica vysoká 90 metrov. Žiadne schody – výstup bol premyslený tak, aby sa až nahor dostali i strážcovia na koňoch. Na vrchole je El Giraldillo – 7 metrov vysoká medená socha ženy s palmou a štítom v ruke ako symbol viery (i samotným symbolom Sevilly). 

IMG_0541

GoodToKnow: Veľké dumanie nad pozostatkami Kolumba v sevillskej katedrále! V hrobke sú kosti privezené z Karibiku. Dominikánska republika však vyhlasuje, že pozostatky sú v ich hlavnom meste Santo Domingo. V roku 2006 bolo oznámené, že sevillské kosti sú Kolumbovho brata Diega.  Každopádne, atrakciou sú určite v oboch mestách veľkou, nech sú pozostatky koho chcú!

Pri obede spomeniem židovskú štvrť Santa Cruz, kam sme išli hľadať sladké pomarančové víno a podnik El Peregil (tip od kamaráta z Malagy). Sám majiteľ Alvaro Peregil vyhlasuje: aj v iných tavernách predávajú pomarančové víno, možno i lepšie, ale nie je originál. Tento vinný originál vymysleli v roku 1880 ako voňavé pomarančové víno s nasiaknutou pomarančovou kôrou a dodnes je najobľúbenejším nápojom v podniku. Choďte! 

TEjST: El Peregil, Mateos Gago 20, Sevilla – Santa Cruz. Príbeh k vynájdeniu „oranžového“ vínka nájdete na  ich stránke: www.tabernasperegil.com

Vyzdvihujeme naše čakajúce červené fáro a vyrážame na cestu plnú očakávaní. Viac na juh, o jednu hodinu v čase dozadu, viac ku kohútom – do Portugalska. Vo Fare som strávila semester štúdia na Universidade do Algarve. Vrátiť sa na miesto obklopené pomarančovníkmi, modrými Azulejos kachličkami a vôňou mora ma nechávalo napätú. Hlavne keď viete, že Vás tam čakajú miesta, ktoré chcú tie spomienky aktualizovať čo najviac:)

Fjumór fotos:

Keď sa Giralda stavala, bola najväčšou vežou na svete (rok 1184). Najväčšia stavba súčasnosti? Burj Khalifa v Dubaji.  Sevillská katedrála je treťou najväčšou katedrálou v Európe.

DSC07726

Toto mostové dielko od Santiaga Calatravu bolo postavené taktiež na počesť výstavy Expo. Zaujímavosťou je, že hlavný a najvyšší pylón sa nakláňa pod 52-stupňovým uhlom, rovnako ako Cheopsova pyramída. Calatravu a jeho rukopisy som spomínala i v článku o St. Gallene.
DSC07730

Španielsko už viac  ako 100 rokov bojuje o pravdu. Na pozostatky a hrobku Kryštofa Kolumba v sevillskej katedrále si však nárokuje i Dominikánska republika.

DSC07736

Úsmev:)

DSC07741Metropol Parasol (oficiálne) alebo tiež Las Setas de La Encarnación (Setas – huby, Encarnación – názov námestia, kde sa stavba nachádza). Skvelý výhľad a najväčšia drevená konštrukcia sveta si vyžiadala veľa protestov verejnosti.  Najmä navýšením výdavkov až na 100 miliónov eur. No výhľad stojí zato a iba za 1,35 €. Odporúčam: www.espacio-metropol.com

Espana Tin

Plný a “zjedený” stôl v Las Ovejas Negras – z tapas odporúčam salmorejo a baklažán so syrom. Syry, jamón iberico a olivy výborné ako vždy a všade v Španielsku:)

IMG_0522

Žiadne ďalšie katedrály, nádvoria a veže – smer Portugalsko a Faro !

Ako bolo v Granade a Cordobe čítaj tu a ako bude v Portugalsku uvidíme… čoskoro!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *