post

Február 13, 2017

Prílet. Letisko. Meníme doláre. Za Kyaty (Pozor! Na letisku možete zameniť maximálne 100 dolárov na osobu, kedže je tu však zmenární v jednom rade s podobným kurzom asi päť, dvaja možete odísť aj so zamenenými 1000 dolármi.. Čo by však znamenalo extra tašku – 1 dolár je približne 1350 Kyatov a väčšinu nám dali pekne v tisícovkách, stovkách a v menších bankovkách.. Mince našťastie nemajú:) Kupujeme myanmarskú SIM kartu. Výchádzame z letiskovej haly. A sme v krajine tých najusmievavejších ľudí na svete. Po čínskej zime, z ktorej sme prišli, ma táto zmena (nielen počasia, ale aj koncentrácie úsmevov) nesmierne teší.

GoodToKnow: Cesta z letiska do centra Yangonu Vás vyjde na 10.000 Kyatov. 

Yangon pre mňa už navždy ostane mestom taxíkov. Všade. Všetci. Skútre sú kvôli problémom s dopravou a nehodám na cestách v meste zakázané od roku 2003. Takže je Yangon na rozdiel od iných ázijských miest, preplnený len autami a taxíkmi. Jazdia po pravej strane, čo by prekvapivé nebolo, keby nemali na strane pravej aj volant!

GoodToKnow: Myanmar bol anglickou kolóniou do roku 1948 a teda po predlohe Britov: volant na pravej strane, jazdím na ľavej strane. Vládcovia Barmy boli poverčiví a kládli dȏraz najmä na numerológiu a astrológiu. V roku 1970 preto generál Ne Win zo dňa na deň zmenil stranu, po ktorej sa malo jazdiť. Pretože sa mu to prisnilo. Druhou variantou je, že v tom mala prsty žena – generálová manželka bola astrologička a povedala si, že takto by to bolo proste predsa len lepšie. Woman power!

Pagodu Sule nájdete bez problémov. Tento “kruhový objazd” je centrom Yangonu a od nej sa merajú všetky vzdialenosti v meste. Ďalšou must-see pagodou, je Schwedagonská Pagoda, ktorú nájdete pri jazere Kandawgyi, trochu ďalej od downtownu – centra mesta. Snáď chytíte taxík:) Pri pohľade na Schwedagonskú pagodu pochopíte, prečo sa Myanmaru hovorí krajina zlata. Táto prezývka je celkom absurdita, keďže Myanmar je najchudobnejšou krajinou juhovýchodnej Ázie. Na celú pagodu, ktorá je vysoká 99 metrov, sa minulo 22.000 tehličiek zlata a na samom vrchu je 76-karátový diamant, ktorý má zachytávať prvé a posledné lúče slnka.

HistorickéMust: Schwedagonská pagoda je najposvätnejší a najuctievanejší myanmarský chrám a podľa legendy ukrýva 8 vlasov Siddharty Gautamy. Čo je možno pre viacerých ešte symbolickejšie, je skutočnosť, že počas protestov a bojov za demokraciu v koloniálnych časoch sa tu zhromažďovali všetci stúpenci opozície.  

Čím Vás ale Yangon dostane, sú uličky s ošarpanými budovami a stavbami z koloniálnych dôb. Blednúce odtiene modrej, zelenej a červenej, s pootváranými balkónmi. Obyvatelia prežúvajúci betelové listy. Posedávajúci pred obchodíkmi s elektronikou, ktoré sú na každom rohu. Vplyvy britskej kolonizácie uvidíte samozrejme aj na verejných budovách. Napríklad Radnicu a Najvyšší Súd nájdete hneď pri Sule.

Týždeň tu má 8 dní. Naozaj. Podľa théravádskeho budhizmu je streda hodná za dva dni, rozdelená na dopoludnie a popoludnie. Až po čase som prišla na to, čo znamenajú názvy dňov pri soškách budhov v pagodách a prečo modliaci tieto sochy oblievajú vodou. V žiadnej inej ázijskej krajine som sa s tým nestretla. A sme opať pri numerológii a astrológii. Barmanci sa modlia vždy k Budhovi, ktorý je pri dni, v akom sa narodili. Budhu oblejú vodou presne toľkokrát, koľko majú rokov a ešte pridajú jedno oblatie naviac. Pre šťastie. Barmánci taktiež veria, že deň v ktorom sa človek narodil veľmi ovplyvňuje jeho život. Napríklad človek narodený v utorok je čestný, narodenie v nedeľu znamená zase lakomosť.

Naše prvé myanmarské jedlo je skvelou voľbou! Tradičné Mi-shay rezance a šalát z čajových lístkov Laphet Thouq. Malý podnik s trošku absurdným názvom 999 Shan Noodle Shop nájdete skrytý v uličke v downtowne.

A aj jeden viac trendy hipster tip, no čo sa týka jedla – určite môže byť. Rangoon Tea House. Pri vstupe budete mať pocit, že ste sa ocitli v londýnskej kaviarni, ale okrem kávy a myanmarského tradičného čierneho čaju s mliekom a kondenzovaným mliekom (pomery si navolíte sami) majú výbornú kuchyňu. Skúste Mohingu. Obľúbené raňajkové jedlo si tu možete dať celý deň a môj Samosa šalát bol rovnako výborný.

TEjST: 999 Shan Noodle Shop (130/B 34th Street) & Rangoon Tea House (No 77-79, Lower Pansodan)

Ak by ste si chceli užiť trochu vyššej gastronómie a v Yangone ochutnať kus francúzskej atmosféry, vezmite taxík a zavezte sa k jazeru do krásnej reštaurácie Le Planteur. Pohľad na záhradu a jazero s nasvietenými obrysmi ľoďky, stromy osvetlené lampiónmi, v pozadí vila z koloniálnej doby, čašníci v rukavičkách.. Čo Vám budem rozprávať, romantika. O Le Planteur sa dlho hovorí ako o najlepšej reštaurácii v Yangone a michelinský šéfkuchár Felix Eppiser úroveň svojimi francúzsko-ázijskými fusion kombináciami len potvrdzuje. My sme lepšie ako degustačnou večerou rok 2017 začať nemohli.

TEjST: Le Planteur, 80 University Avenue, Bahan Township, Yangon

PS: 2sleep: Bahosi hotel bol takou príjemnou voľbou. Milý personál, dobrá lokalita, poriadok a v noci kľud. Celkovo je ubytovanie v Myanmare v porovnaní s ostatnými ázijskými krajinami drahšie a určite je tu menej možností výberu, preto radím nenechávať na náhodu a výber až na mieste (na čo sme boli pri cestovaní zvyknutí), ale bookovať v predstihu, cez Agodu alebo Booking.

Bahosi hotel: No.63/64,Bahosi Housing Estate, Lanmadaw Townish, Yangon downtown

 Photos by Tino’s Analog camera Olympus Mju:

Schwedagonská Pagoda

Schwedagonská Pagoda

Sule Pagoda

V uliciach Yangonu

Viac o myanmarskej kuchyni a tradičných jedlách, ktoré vyskúšať si prečítaš tu →  Myanmar: To Taste

O Bagane, krásnom myanmarskom meste pagod a stúp sa viac dozvieš tu Myanmar – Bagan: Krása (aj bez) balónov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *