post

Marec 8, 2014

Pristávame v Johannesburgu.  Let sa nám z dôvodu “nájdenia menšej závady na lietadle, ktorú už odstraňujú a podrobnosti zapisujú, no nemusíme sa báť” predĺžil skoro o 2 hodiny. V spojení s nočným spievaním Rihanny britských dám na sedadle za mnou, to bolo z Londýna 13 hodín času bez spánku na prečítanie a preštudovanie čo najviac informácií o Južnej Afrike. Letenky sme zabookovali v pondelok v noci, vo štvrtok letíme. O veľkých prípravách na cestu sa teda nedá hovoriť. V utorok sa dávame zaočkovať, doktorka krúti hlavou – vakcíny začínajú zaberať až za 10-14 dní (tak nech sa na ne až tak nespoliehame -“hlavne buďte opatrní”), predpisuje antimalariká, repelent (ktorý vraj dokáže rozleptať aj plastovú stoličku), my dokupujeme spacáky, pribaľujeme slivovicu do batohov, backpackersky minimalizujeme oblečenie. Vyrážame na 25-dňovú cestu Južnou Afrikou.Plán je  prejsť zo severu z Johannesburgu na juh do Kapského mesta, prespať každú noc na inom mieste a zažiť a vidieť čo najviac. Ako? – uvidíme cestou.  Jediná vec, ktorú máme dohodnutú, je prvá noc  v  Johannesburgu u couchsurfera. Aj to však máme vybavené len mailovo v cestovateľskom zhone, tak sme sami zvedaví, či nás náš prvý africký couchsurfer bude na letisku vôbec čakať.

Moje top celej africkej 25-dňovky: Kruger National Park a ľudia. Ľudia, ktorých sme stretli, u ktorých sme bývali, ktorí nám ukázali ich lokálnu Afriku. Polovicu tripu sme spali u couchsurferov, druhú polovicu v backpackerských hosteloch. Snažili sme sa stráviť na jednom mieste vždy len jednu noc, čo sa nám aj podarilo. Jedine na Kapské mesto sme si nechali posledných päť dní. O Couchsurfingu a našom „gauči“ tu!

Ďalšie moje  africké top:

Kruger National Park – v jeden deň sme videli slávnu Big Five: leva, leoparda, slona, bizóna a nosorožca. Niekto vraj celú veľkú päťku neuvidí, ani keď je v rezervácii celý týždeň a niekto ani za celý život. V stanovom kempe spíte v úplne jednoduchej chatke a v noci počujete zvery a paviánov, ktorí behajú okolo a snažia sa „skontrolovať“ prístup k Vám do postele a chladničky. Najlepšie, ak nepočujete komáre –Kruger je na hranici s Mozambikom – oblasť malárie, takže bez silného repelentu (a najlepšie aj antimalarik) na lov nechoďte. Príklad z nás ohľadom očkovania si neberte!

Braai – alebo grilovačka! Typická podvečerná činnosť:) Za prvé štyri dni sme zažili štyri braai! Ochutnala som steaky z pštrosa, z antilopy Kudu, zabijácky rum Tipo Tinto z Mozambiku a tie najlepšie domáce olivy! Viac v africkej gastro sekcii – je toho veľa!

 Cooking Safari – opäť jedlo:) V Kapskom meste, vo farebnej židovskej štvrti Bo-Kaap sme išli naše cooking skills vyskúšať domov k Jazmíne. Mama Africa nás naučila robiť typické kapsko-malayské kari, samosas taštičky, placky chapati a hladní sme neboli ešte ani na druhý deň ráno.

Lion´s Head – tak toto bol vrchol našich športových snáh. A vrchol najkrajšieho výhľadu na Kapské mesto! Kým sme sa vyštverali na vrchol 669 metrov vysokej hory, sme to skoro trikrát vzdali. Trvalo nám to viac ako 2 hodiny, pár vydesených pohľadov na  reťaze na skalách, pár nadávok na teplo a pár prosieb o viac vody. Vraj obľúbené miesto domácich na stretnutie a pozorovanie západ slnka. Ďakujem pekne, pre nás heroický výkon, ktorý sme opisovali do odletu domov každému:)

Garde Route – trasa po pobreží z Port Elizabeth do Mossel Bay. Najkrajšie pláže, hory, príroda. Celý úsek má približne 200 kilometrov, ale desiatky miest, kde sa oplatí zastať a prespať. 3-4 dní na Garden Route je povinnosť.

Soweto – Oblasť na okraji Johannesburgu, kde boli počas apartheidu premiestnení čierni obyvatelia a doteraz tam bývajú. Najbohatší z afrických townshipov, ale taktiež s najväčšími kontrastami. 150 km2, viac ako 2 milióny ľudí, patrí medzi oblasti s najväčším počtom vrážd a znásilnení na svete, obrovská chudoba, HIV a nezamestnanosť. Vďaka domácej Lulu sa nám podarilo ísť sa do jedného z „domov“ pozrieť. Pozrite: 

Soweto – 150 km², viac ako 2 milióny ľudí,  obrovská chudoba a kriminalita

U Lulu na návšteve. “ Tu spím ja a muž, deti spia samozrejme vedľa na zemi…“

Židovská štvrť Bo-Kaap a kuchárske safari. Čo si navaríte, to zjete! Mama Africa Jazmína v akcii v príprave afrických placiek Chapati

Kruger National Park. Viac slonov, leopardov a hrochov nechávam na samostatný članok:)

Wilderness @Garden Route. Svalovka z kanoe v rukách a z výstupu k vodopádom v nohách. A krása!

Tsitsikamma národný park, Storms River @Garden Route

Výhľad z Lion´s Head na Cape Town

A ochutnávku vín južno-afrických som spomínala, hmm…? Čakaj na ďalší blog – Pinotage vo vinárstvach pri Kapskom meste, ktorých je viac ako 200 a do väčšiny z nich môžete ísť degustovať a hrať sa na someliérov… k tomu vo väčšine zadarmo!