post

 Február 27, 2013 // Priemerná doba čítania: 9 minits. Enjoy Vaticano!

Tak žeby predsa? Takéto rímske krásy máme na skok a za mojich (skoro) 26 rokov som tam nedoskákala? A keďže už aj Benedikt XVI. chce Vatikán vymeniť, museli sme predsa  zistiť What´s up! Meníme februárový zasnežený víkend v Prahe za náš vianočný darček – príjemných 13 stupňov a zmrzlinu v ruke v Ríme. Valentín 2013 ako sa patrí:)

Z Ríma uverejním ešte dva články: rímsko-gurmánsky (yes!) a rímsko-MUST-historický (yes ako pre koho:)) Avšak, keďže Benedikt už naozaj nečaká, tak začnem tretím článkom: rímsko-katolickým, o Vatikáne. A ako sme si to na námestí sv. Petra odstáli na predposlednom Angeluse i my.

IMG_1987

Vatikán je najmenším štátom sveta a to právom – 0,44 km2. Keby ste nevideli kupolu chrámu sv. Petra, ani neviete, že ste v ňom a už von. Vatikánsky štát má 800 obyvateľov, z toho 500 občanov. Občianstvo nedostanete len tak pre nič za nič. Väčšina občanov sú kardináli, cirkevní hodnostári alebo Švajčiarska garda. No to len tí šťastlivci, ktorí majú nad 174 cm, bez opätkov.

S ubytovaním sme mali šťastie, k sv. Petrovi sme to mali ani nie 5 minút. Takže sme si prechody medzi 2 štátmi striedali celkom často. Boli sme pripravení, že v nedeľu, deň predposledného príhovoru pápeža, bude viac menej námestie neprechodné a pri prehliadke chrámu by nás na tej krásnej mramorovej dlažbe udupali. A po zážitku z nedele – verím tomu!

GoodToKnow: Pápež sa každú nedeľu o 12:00 prihovára zo svojej pracovne v Apoštolskom paláci modlitbu Angelus (Anjel Pána) a udeľuje požehnanie. Každú stredu má pápežskú generálnu audienciu. Ak sa počasiu chce.

IMG_2038

HistorickéMust: Chrám sv. Petra bol pre mňa najväčším zážitkom Ríma. A to najväčším doslovne! Tým, že sme boli v chráme tesne pred zatvorením, nebolo tam veľa ľudí, môj pocit 157 centimetrovej maličkosti sa ešte znásoboval. Zmestí sa sem 60 000 ľudí a až do roku 1990 bola najväčšou bazilikou na svete. Prekonaná je Notre-Dame de la Paix na Pobreží slonoviny, wau! Stavalo sa 120 rokov a svoj značný podpis zanechal Michelangelo – charakteristickou kupolou. Vo vnútri chrámu nevynechajte dielo vtedy iba 23-ročného Michelangela – Pietu za nepriestrelným sklom. Dôvod skla? „Duševne chorý návštevník jej v roku 1972 kladivom urazil nos“. Pod kupolou, nad oltárom je Berniniho bronzový baldachýn.  Z tohto oltára smie slúžiť iba pápež. Krásny je pohľad na Rím a Vatikán z kupole baziliky. Krásny je asi vždy, no viaceré odporúčania zneli – ísť čo najskôr ráno, vidieť z výšky ako sa mesto prebúdza. Neverím, že lietadlo by na nás kvôli rannej filmovej romantike počkalo, takže máme dôvod vrátiť sa a privstať si (tých dôvodov na návrat sa nájde viac:)).

IMG_1985

IMG_1978

Ľudia sa na námestí ukladali, už keď sme v sobotu po záverečnej opúšťali chrám. V nedeľu ráno žil naozaj celý Vatikán. Policajné autá, záchranky, vysielačky, psi a húfy ľudí hľadajúcich svoje „stojacie, sedacie či ležiace miestečko“. Čakali sme viac ako hodinu a pol a ja som zatiaľ stihla prečítať podrobnú históriu Ríma do r. 1600 a ešte ma aj opálilo:) Ďaleko, ďaleko v najvyššom okne pravej časti chrámu sa zrazu spustil koberček (alebo niečo tomu podobné), celé námestie prestalo dýchať a potom zvýšili decibely na maximum. 15 minút Benedikta XVI. sa začalo. Mikrofón pripravený. Prihováral sa v taliančine, angličtine, nemčine, španielčine, poľštine, no po taliansky to malo naozaj ten filmový DaVinciho nádych. Keď hovoril, ani pierko sa nepohlo, keď skončil, zdvihli sa transparenty s nápismi, ruky, deti v rukách a šatky nad hlavy. Aj keď tam stojí človek, ktorý nie je veriaci, aj keď nerozumie cudzím jazykom, nerozumie slovám, zážitok to zanechá. Menej príjemná je snaha vytlačiť sa z námestia von spoločne s 10-násobkom obyvateľstva Vatikánu.

…A zážitok zanechá i pohľad na  mníšky preliezajúce zátarasy obkolesujúce námestie pred „neposlušným davom“…

IMG_2019

IMG_2014

GoodToKnow: Po odstúpení pápeža zasadne konkláve, ktoré zvolí nástupcu. Predvčerom, 25.2. vydal Benendikt XVI. dekrét, ktorý urýchli voľbu nástupcu pápeža. Dekrét Moto Propio dovoľuje zasadnúť konkláve skôr ako 15 dní po odchode pápeža. Tým sa voľba stihne do Veľkej Noci, najväčšieho kresťanského sviatku.

HistorickéMust: „Keď budete hovoriť o mne, tak len o veľkolepých veciach“. Berninimu sa to podarilo jednoznačne i s Námestím svätého Petra. Námestie pôsobí ako kruh, v skutočnosti je to však elipsa. A obdĺžnik pred dómom je v skutočnosti lichobežník (z kupoly to pekne uvidíte). 140 sôch svätcov charakterizuje otvorenú náruč pre pútnikov. Obelisk stál pôvodne na mieste kde bol hlavou k zemi  ukrižovaný sv. Peter. Nádherný pohľad v noci…

IMG_2089

GoodToKnow: Medzi fontánou a obeliskom nájdite miesto, z ktorého pri pohľade na mramorové stĺpy splynú v jednu kolonádu.

A čo slávna Vatikánska pošta? Asi by som ju premenovala na japonskú! Na námestí stojí malý autobus, v ktorom si vo vnútri môžete kúpiť pohľadnicu, známky, samozrejme ďalšie doplnkové marketingovo-ťahové predmety a  pohľadnice rovno poslať. Jediná pošta. Ocitli sme sa v mini poštovom autobusíku plnom žiadateľov o známku do Japonska. Pošta už tiež  zatvárala, takže pán vatikánsky poštár zamkol a kým sme všetci nekúpili-nevypísali-neposlali, von nás nepustil. Samozrejme, davovú psychózu v japonskej davovej psychóze sme vyfotili:)

IMG_1970

GoodToKnow: Spoľahlivosť Vatikánskej pošty overená, pohľadnica doma do troch dní! Dokonca i Taliani chodia dôležité listy poslať do Vatikánu. Je to jeden z najlepších  poštových systémov celosvetovo. Odnikiaľ na svete nie je poslaných viac listov (s vatikánskym poštovým kódom 00120) v prepočte na jedného obyvateľa ako z Vatikánu.

Dnes mal Benedikt XVI. poslednú verejnú reč. Dnes tam mal v rámci pútnej cesty x-stoviek slovákov. Dnes sa na námesti sv. Petra nedalo hýbať ani dýchať…

Fjúmor fotos San Pietrovských:

IMG_1971

IMG_2009

Santo Padre alebo Benedikta XVI. nájdete na Twittri ako @pontifex

IMG_2011

Obelisk na námestí stojí od roku 1856, predtým „okupoval“ Neronovú arénu Cirkus, kde bol v roku 64 ukrižovaný sv. Peter

IMG_2031

Druhé okno sprava – Pápež sa prihovára zo svojej pracovne v Apoštolskom paláci modlitbou Angelus (Anjel Pána)

IMG_1974

Berniniho bronzový baldachýn pod Michelangelovou kupolou.  Z tohto oltára smie slúžiť iba pápež

IMG_1979

Dielo vtedy iba 23-ročného Michelangela – Pieta – Mária a jej syn. Po atentáne v roku 1972 je Pieta chránena pancierovým sklom