post

November 25, 2013 // Priemerná doba čítania: 4 minits. Enjoy Cordobu!

Dvakrát sme autom obkrúžili hradby starého mesta s cieľom zaparkovať čo najbližšie ku katedrále a aj tak sme si to nakoniec celým mestom tretí krát prešli pešo! Ťažko vybojované parkovacie miesto sa až tak vzdialenostne neosvedčilo. Lenivosť sa nevypláca, no aspoň máme footprintované aj cordobské úzke uličky (Pozor – zastavovanie sa pri delikatesách, zmrzlinárňach, jogurtériach vám zaberie o pol hodinu dlhšie, no na dve hodiny vám i oddiali hlad:))

GoodToKnow: Cordoba bola hlavným mestom moslimskej časti polostrova Al-Andalus a počas arabskej nadvlády i jedným z najväčších miest sveta.

HistorickéMust: “Mešita – katedrála“ ma naozaj prekvapila. Je pravda, že  každé väčšie andalúzske mesto má katedrálu, no po čase máte pocit, že je to stále to isté, len na inom mieste. Cordobská bola naozaj “namixovaná“ ako sa patrí. Mešita bola postavená na mieste vizigótskeho kostola a kalifom sa stavanie tak zapáčilo, že  z nej spravili tretiu najväčšiu mešitu sveta (má cez 22 000 m2, čo sú dve futbalové ihriská vedľa seba). Do mesta sa vrátilo kresťanstvo a asi sa im nechcelo minúť toľko peňazí (a času) na búranie, tak ju ušetrili. Vybúrali iba stred mešity, kde postavili katedrálu.

A to ma na celej stavbe ohúrilo – obrovská moslimská modlitebňa so stovkami stĺpov a kontrastne prezdobenou katedrálou v strede. V jednom čase na dvoch rozdielnych miestach.

GoodToKnow:  V mešite stálo 1294 stĺpov, z toho 856 sa zachovalo. Majú symbolizovať palmový háj v oáze. Hneď od hlavných dverí uvidíte mihrab – výklenok k stene, ktorá je otočená k Mekke a ku ktorej sú modliaci otočení. Nazývajú ju „Mezquita“ (mešita), ale mnohí i „Mešita-katedrála“.

Avšak pozor, ani 22 000 m2 neprekonalo čaro zemiakov. Jednoznačne najlepší zážitok bol ten kulinársky, v ktorom sa spojila jednoduchosť, ľahká ignorácia, plastový príbor a skvelá chuť:) Malý barík Santos, fungujúci od roku 1966 a podávajúci vraj tú najlepšiu španielsku zemiakovú tortillu. Rýchlo objednajte, vezmite a sadnite na schody pred katedrálu… aj s plastovým príborom, tanierom a kelímkom. Čašník zhovorčivý nie je, preto pýtajte vychýrenú Tortilla de Patatas, neplaťte  bankovkou väčšou ako 5 €, pretože si vypočujete poznámku “Choď si najprv rozmeniť“, no aj tak sa na konci čašník usmeje a zaželá dobrú chuť:) Obed minimalistický, ale výborný: tortilla de patatas, salmorejo (Cordobská tradičná špecialita – studená polievka podobná gazpachu), 2 malé pivá a veľká spokojnosť!

TEjST: Bar Santos, Magistral Gonzalez Frances, 3, Córdoba.  Nájdete ho hneď vedľa katedrály, je nenápadný, malý, no dajte si tú námahu s hľadaním. Tých 5 € Vám bude stačiť a luxusné stolovanie nečakajte:)

Chuť dala bodku za Cordobou, no neodpustila som si ešte prejdenie po 331 metrov dlhom rímskom moste Puente Romano, cez rieku Guadalquivir. A pripravení na večernú Sevillu odchádzame.

Fjumór fotos Cordoba:

Puente Romano (v preklade „Rímsky most“) s Mezquitou v pozadí. Most má 16 oblúkov, 331 metrov a tiež je známy ako  Puente Viejo (starý most)

 „Zničili ste niečo jedinečného…“ – odkay Karola I. predstaviteľom cirkvi po zbúraní stredu mešity a pristavaní katedrály

Obedné menu u Santosa: San Miguel, Salmorejo s tyčinkami a tortilla de patatas! Viac o španielskej gastronómii čoskoro v samostatnom článku

    Tomu sa povie naozajstná Tortilla… Buen provecho!

WonKandy – sieť obchodov plných farieb a chuti: zdravé cukríky, čokolády, sladkosti bez farbív a pridaných látok. I v Malage, Cádize a Seville.  

A ak ste skočili hneď na Cordobu, preskočte i späť na príchod do Andalúzie a tapeovanie v Granade!