post

November 5, 2012 // Priemerná doba čítania: 11 minits. Enjoy Granadu a Sierru!

FirstToKnow: Granada znamená granátové jablko, majú ho v znaku i v erbe mesta a stromy s jablkami nájdete na každom kroku!

Jednoznačné Must-to-see Andalúzie podľa všetkých sprievodcov, radcov a cestovateľov? Alhambra v Granade! Ale taktiež jednoznačné Must-to-book v predstihu!!! Upozorňovali nás na to a aj tak sme to so vstupenkami najlepšie nevymysleli. Nevymysleli vôbec – lístky na prehliadku celej Alhambry už neboli. 6 600 vstupeniek, ktoré sú k dispozícii denne stále nestačí. Existuje viacero vstupov. Ten s kompletným prístupom je však veľmi rýchlo vypredaný. Nám ostala možnosť kúpiť vstup na Alcazabu a záhrady Generalife. Palacio Nazaries vstup nezahrňoval (je dostupný i pre nočnú prehliadku – a myslíte, že sme vychytali deň, kedy nočné prehliadka nebola? Yes, Sir).

GoodToKnow: Vstupenky si môžete kúpiť i cez internet (www.alhambratickets.com), v banke BBVA v celom Španielsku alebo v bankomatoch Caixa. Cez Caixu sme to skúšali i my, ale neúspešne. Vstupy na daný deň nemali. Preto určite odporúčam rezerváciu a najmä cez hlavnú turistickú sezónu. Na mieste si musíte vystáť radu (postaviť sa môžete už od 7:00), no nemôžete si kúpiť lístok v predstihu na iný deň.

HistorickéMust: Alhambra znamená Červený hrad a spolu so záhradami Generalife (prekl. architektonické záhrady) a štvrťou Albayzín pod pevnosťou je zapísaná v UNESCO. Botanici, v záhradách Generalife nevynechajte záhradu v Paláci moslimských vládcov s toľko fotografovanou fontánou so stĺporadím a 700- ročný cyprus.

FootPrint: Albayzín je moslimská štvrť pod palácom – biele úzke uličky, tetérie (čajovne) a odporúčanie nechodiť sem počas siesty a po zotmení. Albayzín je vraj i raj “zlodejov a lupičov“. Asi sme vyzerali, že nám už nie je ani čo ukradnúť, pretože si nás nevšímali ani len mačky, nie to ešte granadskí násilníci. V minulosti tu stálo viac ako 30 mešít. Cez uličky Albayzínu sme vyšli na vyhliadku Mirador de San Nicolas. Určite si dajte tú námahu. Krásny výhľad na Alhambru a  Sierru Nevadu v pozadí. V Albayzíne i trochu arabskej chuti v reštaurácii Kasbah. My sme vyskúšali denné menu (domáci hummus a zeleninový kuskus), ale vraj sem viac ľudí zablúdi na čaj a ich preslávené  palacinky.

TEjST: Kasbah, Calle Calderería Nueva 4. Ak sa nechýstate do Maroka, kúsok z neho máte tu. Ak sa do Maroka chystáte – počkajte s ochutnávaním arabskej kuchyne a dajte radšej palacinku:)

Večer sa stretávame s Rodrigom, našim AIRBNB hostiteľom. AIRBNB je v podstate platený couchsurfing. Za určitú (väčšinou vždy prijateľnú) cenu máš aj väčšie pohodlie – buď celú izbu, či dokonca celý byt. Viac o airbnbovaní tu.

Rodrigo s nami absolvoval Tour de TAPAS Bar alebo taktiež „tapeo“. Granada je jedno z mála andalúzskych miest, kde sa zachovala tradícia, že VŽDY k drinku dostanete i niečo malé na jedenie.  Bilancia: jedna hodina, tri podniky, v každom una caña (malé pivo) a k tomu sme dostali buď lososové bagetky, albondigas (španielske mäsové guličky) či olivy a o večeru bolo postarané.  Najlepšou kamarátkou granaďanov je Alhambra – najpredávanejšia značka piva v Granade. A ak nie una caña, tak rovno una jara (krčah)!

GoodToKnow:  Pivovar Alhambra bol založený v roku 1925 a dodnes sa na výrobu piva využíva voda z vrchov Sierra Nevady.

Na druhý deň sme pri raňajkách s Rodrigom a jeho snúbenicou Paulinou skompletizovali náš program. Fuuu, ostávalo toho v Granade ešte veľa čo pozrieť, no nakoniec vyhrala káva na rušnom námesti Plaza Bib Rambla a smer Sierra Nevada. Rodrigo nám okrem pivkovania v meste ukázal i pár hidden spots (najbarokovejší kostol v meste: Basilica of San Juan de Dios), a odporučil pár reštaurácií. V budúcich mesiacoch môžu byť trochu zaneprázdnení s prípravami na svadbu a tým pádom i so staraním sa o airbnb hostí… Avšak skúste, odporúčame. A k svadbe prajeme ešte raz buena suerte!

ToSleep: AirBnb u Rodriga a Pauliny. Ubytovanie síce nie je priamo v centre Granady, ale v štvrti Huétor Vega. Dostupnosť autobusom je však dobrá a autom je to do centra len 10-15 minút. www.airbnb.cz/users/show/3567027

TEjST: Sladkého nikdy nie je dosť. Na námestí Bib Rambla sme ochutnávame dezert typický pre Granadu. Piononos. Malé koláčiky zložené z dvoch vrstiev: cesto zrolované do valčeka so sirupom a sladkým krémom. Na 2 hryzy za 2 eurá:) Viac práva k Piononos si môže pripísať dedinka Santa Fe (pri Granade), odkiaľ pôvodne pochádzajú.

SIERRA NEVADA

33 kilometrov z Granady leží Pradollano – lyžiarske stredisko Sierra Nevada. V roku 1996 sa tu konal svetový šampionát v zjazdovom lyžovaní. Právom: je tu 33 zjazdoviek s dĺžkou 61 km. V tomto období úplne vyľudnené a bez snehu, no to nám vôbec nevadilo. Teplo a minimum áut na ceste bola momentálne lepšia voľba. Cestou prechádzame národným parkom Sierra Nevada s najpočetnejšou andalúzskou populáciou kozorožcov (5 000). Pár sme ich videli (dvoch:)). Ak máte čas, vlastné auto a nemáte závraty z výšok  – jazda stojí za to. Krásne výhľady, príroda a ľudoprázdne lyžiarske stredisko na konci sveta.

GoodToKnow: Najvyšia hora Španielska sa nachádza práve v Sierre Nevade: Mulhacén (3482 m).

A hor sa do Cordoby!

Fjumór fotiek de Granada a Sierra:

Najrušnejšie námestie v Albayzíne je Plaza Nueva, avšak ak pôjdete smerom pozdĺž rieky Darro smerom na sever, nájdete viacero menších námestíčiek s pekným výhľadom

Siesta nesiesta, zarábať sa musí:)

Nájdete granátové jablko?

Granátové jablko alebo taktiež Marhaník granátový. Najkvalitnejšie a najchutnejšie plody v Iráne. Pre recept na koktejl Granada z granátových jabĺk pozri sem.

Sierra Nevada či „Snežné Hory“ patrí z časti provincii Granada a z časti i Almérii. Po Alpách je Sierra Nevada najvyšším pohorím v západnej Európe

Smer Cordoba a Valencia! A čítali ste o Malage?