post

Január 8, 2013 // Priemerná doba čítania: 5 a pol minits. Enjoy Sevillu!

No áno, Sevilla a návšteva môjho kamaráta, hlavného aktéra (stredo)školského muzikálu, ktorý sme odohrali i v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene. No áno, musím sa pochváliť:) Sevillu sme tak mali i s podrobným výkladom histórie Španielska, prehliadkou toho naj v starom meste a toho naj zo sevillskej gastronómie!

GoodToKnow: Sevilla je rodiskom flamenca, býčích zápasov a najveľkonočnejších veľkonočných osláv – slávna Semana Santa s celotýždňovými oslavami v každej štvrti mesta.  IMG_0516

Do Sevilly sme prišli podvečer, takže posedieť v kľude, bez 40°C teplôt, nám padlo dobre. Prešli sme  parkom Maria Luisa až k Plaza de Espanya. Krása – námestie s malým prístavom, zaujímavou polkruhovou budovou a pokojom! Plaza má za sebou sľubnú „hereckú kariéru“ – natáčali sa tu diely Star Wars (čo mi veľa nehovorí), videoklip Enigmy (trochu niečo hovorí) a tiež film Diktátor so Sascha Baron Cohenom (hovorí, hovorí:)).

GoodToKnow: Plaza de Espanya bola navrhnutá a postavená ako „kultúrna zábavka“ pre výstavu Expo v r. 1928. Momentálne je najväčšou atrakciou požičanie člnku za 5 EUR. V cene je poctivých 45 minút člnkovania pozdĺž kanála.

A naše kroky ťahal hlad. Večera je v Španielsku na programe vždy neskôr oproti stravovacím zvykom nás “neprímorských“ Európanov, ale o to viac sa na ňu tešíte. Počkali sme ešte na nášho druhého hostiteľa, ktorý namiesto predjedla išiel štrajkovať proti prepúšťaniu zamestnancov (boli sme ochotní sa pridať, keby bolo treba:)). Rozhodnutie sme nechali na lokáloch, takže sme s výberom reštaurácie určite nemohli spraviť chybu. Las Ovejas Negras (Čierne ovce) bol tip, ktorý dostanete naozaj len od miestneho. Skvelá, moderná, štýlová reštaurácia vo fusion štýle. Dobré miestne vínko k štýlovým porciám tapas… Objednávalo sa jedna radosť a na našom stole za chvíľu nebolo voľné miesto. Top dezert to zavŕšil, jedno top chupito v skúmavke na záver a na dobrú noc!

Espana

TEjST: Las Ovejas Negras, Hernando Colon 8, 41004 Sevilla (Casco Antiguo), 0034 955123811,  www.ovejasnegrastapas.com

Ráno sme si včerajšie pomalé tempo vynahradili. Pobaliť a smer  staré mesto a turistická klasika: katedrála – Giralda – Alcazar – pár nákukov do kostolov – obed – odchod. Nestojte pol dňa v dlhom rade pred katedrálou na lístky. Vyberte sa na námestíčko Plaza Salvador, kde okrem plných cervezerií a vrave všetkých piva-vychutnávajúcich, stojí i barokový kostol sv. Salvadora. Pri vstupe kúpite lístok, ktorý zahŕňa vstup do kostola i do katedrály (8 €). Tá istá cena, 2 pamiatky a žiadny rad – s lístkom potom predbehnite všetkých katedrálovo čakajúcich.

JustToKnow: Ak ste barokoví vyznávači, na Tripadvisore som našla veľa rovnakých názorov na kostol Sv. Salvadora – pre mnohých ešte krajší ako samotná katedrála a jednoznačné Barokové must to see. Plaza del Salvador, 41004 Sevilla. 

HistorickéMust: Po zrútení mešity, sa stavba novej (súčasnej) katedrály začala s heslom „Vytvorme takú stavbu, aby si budúce generácie mysleli, že sme sa zbláznili“. V katedrále nájdete i hrobku Kryštofa Kolumba. Bočnými dverami prejdete rovno do Giraldy, ktorá tu stála ešte bok po boku s mešitou. Giralda je zvonica vysoká 90 metrov. Žiadne schody – výstup bol premyslený tak, aby sa až nahor dostali i strážcovia na koňoch. Na vrchole je El Giraldillo – 7 metrov vysoká medená socha ženy s palmou a štítom v ruke ako symbol viery (i samotným symbolom Sevilly). 

IMG_0541

GoodToKnow: Veľké dumanie nad pozostatkami Kolumba v sevillskej katedrále! V hrobke sú kosti privezené z Karibiku. Dominikánska republika však vyhlasuje, že pozostatky sú v ich hlavnom meste Santo Domingo. V roku 2006 bolo oznámené, že sevillské kosti sú Kolumbovho brata Diega.  Každopádne, atrakciou sú určite v oboch mestách veľkou, nech sú pozostatky koho chcú!

Pri obede spomeniem židovskú štvrť Santa Cruz, kam sme išli hľadať sladké pomarančové víno a podnik El Peregil (tip od kamaráta z Malagy). Sám majiteľ Alvaro Peregil vyhlasuje: aj v iných tavernách predávajú pomarančové víno, možno i lepšie, ale nie je originál. Tento vinný originál vymysleli v roku 1880 ako voňavé pomarančové víno s nasiaknutou pomarančovou kôrou a dodnes je najobľúbenejším nápojom v podniku. Choďte! 

TEjST: El Peregil, Mateos Gago 20, Sevilla – Santa Cruz. Príbeh k vynájdeniu „oranžového“ vínka nájdete na  ich stránke: www.tabernasperegil.com

Vyzdvihujeme naše čakajúce červené fáro a vyrážame na cestu plnú očakávaní. Viac na juh, o jednu hodinu v čase dozadu, viac ku kohútom – do Portugalska. Vo Fare som strávila semester štúdia na Universidade do Algarve. Vrátiť sa na miesto obklopené pomarančovníkmi, modrými Azulejos kachličkami a vôňou mora ma nechávalo napätú. Hlavne keď viete, že Vás tam čakajú miesta, ktoré chcú tie spomienky aktualizovať čo najviac:)

Fjumór fotos:

Keď sa Giralda stavala, bola najväčšou vežou na svete (rok 1184). Najväčšia stavba súčasnosti? Burj Khalifa v Dubaji.  Sevillská katedrála je treťou najväčšou katedrálou v Európe.

DSC07726

Toto mostové dielko od Santiaga Calatravu bolo postavené taktiež na počesť výstavy Expo. Zaujímavosťou je, že hlavný a najvyšší pylón sa nakláňa pod 52-stupňovým uhlom, rovnako ako Cheopsova pyramída. Calatravu a jeho rukopisy som spomínala i v článku o St. Gallene.
DSC07730

Španielsko už viac  ako 100 rokov bojuje o pravdu. Na pozostatky a hrobku Kryštofa Kolumba v sevillskej katedrále si však nárokuje i Dominikánska republika.

DSC07736

Úsmev:)

DSC07741Metropol Parasol (oficiálne) alebo tiež Las Setas de La Encarnación (Setas – huby, Encarnación – názov námestia, kde sa stavba nachádza). Skvelý výhľad a najväčšia drevená konštrukcia sveta si vyžiadala veľa protestov verejnosti.  Najmä navýšením výdavkov až na 100 miliónov eur. No výhľad stojí zato a iba za 1,35 €. Odporúčam: www.espacio-metropol.com

Espana Tin

Plný a „zjedený“ stôl v Las Ovejas Negras – z tapas odporúčam salmorejo a baklažán so syrom. Syry, jamón iberico a olivy výborné ako vždy a všade v Španielsku:)

IMG_0522

Žiadne ďalšie katedrály, nádvoria a veže – smer Portugalsko a Faro !

Ako bolo v Granade a Cordobe čítaj tu a ako bude v Portugalsku uvidíme… čoskoro!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *