post

Marec 29, 2013 // Priemerná doba čítania: 10 minits. Enjoy Rím!

S vážnou tvárou a presvedčivým vysvetlením, že na trhy sa proste MUSÍ čo najskôr ráno, vypínam budík a podplácam T. ranným espressom a vidinou talianskych raňajok. Ak vstane a pôjde so mnou. Vyrážame na Campo dei Fiori – najznámejšie rímske trhovisko. Niektorými kritizované kvôli prevahe turistov, inými obľúbené (najmä milovníkmi nočného života) vďaka neustálemu ruchu, žijúcim baríkom, podnikom. 

IMG_1840

Obchodníci vám ponúkajú to najlepšie balzamiko iba za päť eur a k tomu najlepší olivový olej spolu iba za tridsať! Nájdete tu koreniny, oleje, cestoviny ale aj čerstvé ryby, zeleninový a ovocný trh. Strácam pojem o čase, zabúdam na sľúbené raňajky a prezerám, hľadám, pýtam sa, vyzvedám… Konečne vidím Puntarelle, druh čakanky s dlhými zelenými lístkami, ktoré sa skrútia keď sa zalejú studenou vodou. Kupujem!  Vyzvedám od ďalšieho zeleninového odborníka  ako najlepšie pripraviť artičoky. Starší pán mi ukazuje pofarbené čierne ruky (artičok obsahuje veľa železa) a vysvetľuje prípravu, po taliansky. Nerozumiem, ale kupujem! No orezať a očistiť musím sama:) Obzerám hľuzovky, ryžu a korenie na rizoto… Kupovala by som všetko! Nakoniec vyberám balzamikový ocot s príchuťou fíg, čiernu soľ a pesto z hľuzoviek. Kávu a raňajky mi po polhodine pripomína pohľad na zívajúceho T. pri soche Giordana Bruna.

IMG_1846

GoodToKnow: V období inkvizície sa na námestí upaľovalo a konali popravy. Najslávnejšou obeťou bol Giordano Bruno, kvôli svojím tvrdeniam o nekonečnosti vesmíru. Známe sú jeho posledné slová: „Vy, ktorí vyhlasujete moje odsúdenie, sa bojíte viac ako ja, ktorý ho prijímam.“ Aj ďalšie známe vyhlásenie bolo počuť  v blízkosti Campo dei Fiori: „I ty, Brutus, môj syn?“ Vyslovil ho Ceasar na zasadnutí senátu, chvíľu predtým, ako ho zabili.

FootPrint: Je krásne, avšak zima. No na námestí Piazza Navona už vyhrávajú miestni umelci, pri fontáne rozkladajú svoje stojany maliari a Taliani v Ray-Ban brílkach posedávajú na terasách. Piazza Navona sa považuje za najkrajšie námestie, a to hneď s tromi fontánami.

Hlavná fontána, fontána štyroch riek, je dielom Berniniho. Štyri mužské postavy predstavujú štyri rieky – Dunaj, Níl, Ganga a Rio della Plata. Hovorí sa, že Níl zatvára oči, pretože sa nechce pozerať na kostol sv. Agnes (hneď pri fontáne), pretože bol postavený Berniniho konkurentom Borrominim. Rio della Plata zase dvíha ruku, pretože sa bojí, že kostol naňho spadne. Keď sa na fontánu pozriete bližšie, naozaj to tak vyzerá. V skutočnosti je to však len historka. Kostol bol postavený až niekoľko rokov po fontáne.

IMG_1867

Uličkami prechádzame ďalej, v snahe dostať sa k fontáne di Trevi. Prechádzame popri zmrzlinárni a moje „kontrolky“ pri názve zbystrili. Zmrzlináreň Valentino bola na Tripadvisore na druhom mieste v naj reštauráciách. Vyberám si extra-extra tmavú čokoládu a mätovo-čokoládovú. Keby mi ruka, v ktorej držím kelímok so zmrzlinou neodmŕzala, poviem si, že skoro letná dovolenková idylka:)

IMG_1894

TEjST: Gelateria Valentino, Via Del Lavatore, 96, Rome, www.gelateriavalentino.it

Fontána di Trevi. Krásna. Ako z filmu. Ešte vygumovať zo záberu všetkých ľudí, ktorí sa usmievajú do foťákov a hádžu do fontány peniaze. Inšpirovať sa Dolce Vitou od Felliniho a prísť k di Trevi v noci ako Anita Ekberg nie je zlý nápad. I ja hádžem cez ľavé rameno euríčko – nech sa sem vrátim. Mimochodom, každý týždeň čerpadlom všetky eurá z fontány vysajú a putujú do mestskej pokladne.

GoodToKnow: La Dolce Vita je považované za vrcholné filmové dielo Federica Felliniho. Vyhraďte si 174 minút prenesenia sa do Ríma rokov 50-tych.

IMG_1888

Historické Must: Posun o uličku, dve ďalej a stojíme pred Pantheónom. Nádhera. Nikdy nepochopím, ako boli ľudia pred tisíckami rokov schopní postaviť takéto majestátne stavby bez strojov, techniky a MBA titulov. Kupola Pantheónu je najväčšia antická kupola s 9-metrov širokým otvorom „Oculusom“ v strede, ktorý je jediným zdrojom prirodzeného svetla. Okrem davu turistov je vo vnútri celkom početná stráž, ktorá chráni hrobky talianskych kráľov a umelcov. Strážia i hrobku Rafaella.

GoodToKnow: Priemer i výška kupoly je rovnaká 43,30 m. Hovorí sa, že aby mohla kupola vzniknúť, nasypal sa obrovský kopec zeminy, na ktorom sa kupola postavila. Otvor v strede ostal otvorený a občanom bolo povedané, že si môžu zo zeminy vyhrabať mince, ktoré tam boli skryté. Tak sa za krátku dobu podarilo dostať zem preč.

IMG_1875

Elá olá, bez pizze by to nebolo Taliansko. Zamotali sme sa do štvrte, kde nebolo nič iba jeden tip na Foursquare. Podnik ako z filmu, gýčového filmu, s plastovými obrusmi, ošúpanými soľničkami, osvetlením a neónovými nápismi alá Pomáda… a vraj skvelou pizzou. Súhlasím, že toto turistický podnik nie je, aj na nás pozerali trošku zvláštne ako sme sa sem dostali. Ideme na to. Zážitok z jedla i z miesta i z obsluhy – zaručený. Ako tip na Pizza TEjST určite: Miani, na rohu ulíc Dei Gracchi a Via Fabio Massimo (viac som o nej nenašla, foto nižšie:)) 

Moje úplne top z Ríma nenájdete ani v historických naj, ani archeologických, ani gastronomických a ani v niektorých sprievodcoch. Prechádzka v daždi a pohľad do kľúčovej dierky u mňa vyhral. Dážď, zelený kopec Aventino, ujo predávajúci pečené gaštany pred bránou do parku s pomarančovníkmi… Na konci cesty je námestie Maltézskych rytierov a kostol ich rádu. Radosť mi vie niekedy spraviť aj taká maličkosť ako kľúčová dierka a pohľad cez ňu na to, čo sa ukázalo za zamknutou bránou. Ja si Rím zapamätám práve tým pohľadom… Stále to nie je veľmi navštevované miesto, ale i tam sa už zbiehajú turisti a možno si na „nakuknutie“ budete musieť i počkať v rade. A aké? To odporúčam zistiť v Ríme vám:)

IMG_2084„Keyhole“ nájdete na na konci cesty od kostola La Sabina na vrchu Aventino

P.S.  Z Ríma si v batožine odnášam polovičnú špajzu, s cestovinami, artičokmi, hľuzovkami a tak taliansky podobne. Na letisku tŕpnem, či mi to prejde alebo či ma zadržia, že si chcem doma otvoriť vlastné bistro. Prešlo a u mňa v kuchyni AL DENTE čoraz častejšie:) 

Fjumór fotiek rímskych:

IMG_1844

 Nie je rizoto ako rizoto. Na to pravé talianske risotto potrebujete správnu ryžu – Vialone Nano, Arborio, alebo Carnaroli. A biele víno:)

IMG_1848

Mali sme šťastie – sezóna Puntarelle je len od novembra do februára

IMG_1843

Campo dei Fiori. Naľavo socha Giordana Bruna

IMG_1872

IMG_1874

Pantheón bol pôvodne zasvätený všetkým bohom: pan – všetko a theoi – bohovia

IMG_1996

Španielske schody – 135 schodom ku kostolu Trinitá dei Monti

IMG_2060

Bocca della veritá – „ústa pravdy“. V stredoveku sa verilo, že kto vloží ruku do úst tejto mramorovej masky a zaklame – príde o ňu. Môj pocit: klišé foto, dlhý rad, veľa turistov. Radšej preskočte, viac sa vynervujete státím v rade. Len jedna foto, rozmazaná, kedže pri „ústach pravdy“ sa ruky do nosa a oka nepchajú – vyhodenie bolo rýchle:-)

IMG_1990

Prosciutto a Mozarella – musí byť! Moje odporučenie na TEjST: GINGER – štýlový podnik, pekný interiér, dobré koktejly a milá obsluha (Via Borgognona 43/44, www.ginger.roma.it)

IMG_2046

A pizza v Miani a v čase späť do tých rokov pomádovských…

IMG_2096

A o krok späť k Vatikánu a Rímu z iného súdka. CIAO!