post

November 4, 2012 // Priemerná doba čítania: 6 minits. Enjoy 1-dňovú Malagu!

„Tak booknem toto. La Paloma, 1 hviezda. Veď tam len prespíme…“ hovorí T. v rade na kontrolu príručnej batožiny na letisku. Klasika – len tak-tak  stíhame check-in, letíme za pár minút, pristávame za pár hodín a využívame wi-fi M. R. Štefánika, aby sme sa po prílete do Malagy aj niekde zložili. „Veď len prespíme…“ A mierime smer Andalúzia – Portugalsko – Maroko – Gibraltár. Hasta pronto!

Neodpustím si úvodnú poznámku k ubytovaniu La Paloma – lokalita ok, no s tým, že keď zabuchneš balkón – otvoria sa dvere izby (nie, nedajú sa zamknúť). Počuješ všetko, či chceš, či nechceš + dobíjanie sa troch opitých rabínov v noci o tretej omylom na izbu je asi tiež bežné. A keďže dvere zamkneš=nezamkneš, na izbu sa „dobijú“. 

ToSleep: Calle Barcenillas, 8 – Malaga – Tel.: 0034 952 25 68 79, www.hostalpaloma.es. Ale odkiaľ vzali tak krásnu fotogalériu na stránke – netuším. Naša „izbietka“ sa ani na jednu z fotiek veru nepodobala…

MALAGA

Malaga bola len náš príjazdový bod, no stihli sme čo-to pozrieť:

HistorickéMust: Hlavnú katedrálu volajú i „La Manquita“ (jednoruká) – jedna veža nebola nikdy dostavaná a to sa stavala viac ako 2 storočia! Aj preto tu nájdete kombináciu viacerých architektonických slohov. Nedeľa v Malage je dobrá – zadarmo vstup na Alcazabu (po 14:00) a zadarmo vstup do múzea Picasso (po 18:00). Alcazaba je bývalý moslimský palác na vrchu Gibralfaro. Starší hrad ponúka pekné výhľady na prístav a centrum mesta.

Picassovo múzeum ma až tak neočarilo. Možno tým, že bolo veľmi podobné múzeu Picassa v Barcelone. Pablo Picasso sa v Malage narodil a odsťahoval, keď mal 9 rokov. Vracal sa sem len na prázdniny. Palác Buena vista, v ktorom múzeum sídli, sa nachádza kúsok od katedrály, takže ho určite neminiete. A Pablov rodný dom je kúsok od múzea, na Plaza de la Merced.

GoodToKnow: Ak nemáte šťastie na nedeľné neplatenie, tak si pripravte za Alcazabu 2,10 € a za Picassa 8,00 €.

Mojím najväčším highlightom Malagy bola večera. Tapeo de Cervantes. Jednoznačná jednotka na Tripadvisore, a ja súhlasím. Jedna malá miestnosť, kde dokázali napchať 6 stolíkov, ktoré sú stále obsadené. Buď búchate lakťom niekoho pri vedľajšom stolíku, alebo do vás búcha čašník, ktorý sa snaží prejsť:) Nevadí vám to, patrí to k tomu.  Rovnako ako ich výborné tapas. Vyskúšajte tuniaka s karfiolovým pyré či jamón iberico. Vyhrali u nás ich zelené olivy! Tie si objednávať nemusíte. Prinesú Vám ich hneď na privítanie k vínku:) 

TEjST: www.eltapeodecervantes.com, pre najväčšie bestsellery pozri Tapeo de Cervantes na Tripadvisor

Na druhý deň skoro ráno vyzdvihujeme auto v autopožičovni na letisku a vyrážame do Granady. Jeee, čaká nás nová, malá, červená Audi A1 -ka. No s polo-prázdnou nádržou a bez poistky! Takže tŕpnutie, či ju niekde nebuchneme začína. Klasika. Ešteže T. je šofér!

GoodToKnow: Auto sme rezervovali ešte doma v predstihu a s peknou zľavou. Určite stojí za to pozrieť www.kayak.com. Ďalšie tipy na lacnejšie cestovanie nájdete čoskoro v osobitnom článku na Ivonamission blogu!

A hneď čítaj ďalej o meste granátových jabĺk: Granade!

Fjumór fotos de Malaga:

Privítanie v štýle ako sa patrí! Tapas! Zemiaková španielska tortilla, krevety, olivy, ančovičky – po španielsky „Boquerones“ a tak sa hovorí i obyvateľom Malagy:) Viac  o chutiach Andalúzie v samostatnom článku už skoro

„El abrazo ala cruz es un abrazo al amor“ (Objatie kríža je objatím lásky). Socha od Jorge Rando v záhrade katedrály

Streetart v uliciach Malagy

Plaza de la Marina pri prístave a „Parku“. El Pargue de Malága je 112-ročná krásna tropická záhrada, ktorá patrí k najdôležiteším verejným parkom v Európe

Monument to Torrijos na Plaza de la Merced je venovaný generálovi Torrijovi a jeho 49 „chlapom“ , ktorí boli popravení na plážach Malagy v r. 1831. Prečo? Čítaj tu


Sangria musí byť… aj v Granade – čítaj ďalej!