post

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Máj 27, 2018

Z Yangonu, bývalého hlavného mesta Myanmaru, smerujeme do Baganu. Kde v Bagane “zakotviť” plánujeme za cesty. Vyberáme z troch možností  – Starý Bagan (historické centrum a najbližšia “brána” k pagodám), Nyaung U (rušnejšie centrum), Nový Bagan (najjužnejšia časť). Volíme Nový Bagan. Hneď po príchode požičiavame elektrobicykel. S ním sa dostanete (skoro) všade. A (skoro) rýchlo – ako Vám to Váš (skoro) 30 kilometrov-za-hodinu idúci elektrokamoš dovolí.

 GoodToKnow: Motorky sú v Myanmare pre cudzincov zakázané. Elektrobicykle v Bagane sú ale v skutočnosti skútre. Skútre, na ktoré nepotrebujete ani vodičský preukaz ani prilbu. Idú maximálne 20-40 km/hod a na preskúmanie stúp, pagod a okolia Baganu sú ideálne. Požičanie Vás bude stáť 10.000-12.000 kyattov na deň (info z roku 2016).

Bagan je krása. Prečo sa ešte neobjavil medzi divmi sveta? 70 km2 a stále viac ako 2 000 stúp a pagod (v minulosti ich tu bolo cez 10 000). Môžete sa tu “stratiť” i na pár hodín, často bez jediného človiečika v okolí. Narozdiel od chrámového komplexu Ankor Wat v Kambodži, kde sa mi čaro strácalo s pribúdajúcim množstvom turistov. Začalo to už východom slnka o piatej ráno, kde sme namiesto lúčov slnka videli len lúče fotiacich telefónov.

 JustToKnow: Stúpa alebo pagoda? Stúpa je vo väčšine prípadov kopulovitého tvaru a slúžila na uloženie Buddhových pozostatkov. Pagoda je terasovitá, postavená ako chrám alebo svätyňa.

Na SunSet Pagodu (Shwesandaw Pagoda) zamierte cez deň. Nikto tu nie je. Na západ slnka ju prenechajte “milovníkom” stiesnených priestorov..

Väčšina kníh vám radí vyhradiť si na preskúmanie okolia 3 dni. Ak nie ste úplný pagodský fanatik, podľa mňa vám bude stačiť jeden až dva dni. Samotná cesta k ich objavovaniu je zážitok. Prvý večer objavujeme pagodu, z ktorej je krásny výhľad. Sme tu sami. Dostávame sa k nej omylom a ani sa nám nedarí zistiť, ako sa volá. Druhý deň mierime na známu Sunset “Schwesandaw” Pagodu. Jedno osobné doporučenie – možno paradoxne, no vyhnite sa jej, nič Vám neutečie.. Ak teda pri západe slnka nechcete bojovať o svoje miesto a nervy s ďalšími skupinami ľudí :) Pár minút pred samotným západom slnka to vzdávame. Sadáme na elektrobike a pár metrov ďalej sa pred nami objavuje o niečo menšia pagoda. Dve malá dievčatká nám vo vnútri sviečkou ukazujú ukryté, polorozpadnuté schody na vrchol, z ktorého je krásny výhľad na zapadajúce slnko. Bohužiaľ, meno pagody z nich nedokážeme vytiahnúť..

JustToKnow: Aby sme Schwesandaw pagodu nenechali len tak – je to naozaj krásna stavba s piatimi terasami a v preklade znamená “Zlaté sväté vlasy”. Podľa legendy sú v nej ukryté relikvie Budhu. Vlasy..

GoodToKnow: Nie na všetky pagody sa dá vystúpiť. Pri niektorých sú “strážcovia”, ktorí sa o ne starajú. Vymieňajú kvety, zapalujú sviečky a modlia sa. Pagodu Vám radi sprístupnia. Plat strážcu je približne 10 EUR na mesiac, takže pár drobných, ktoré za otvorenie chrámu dáte, určite vylepšia nie deň, ale celý mesiac.

Pri Bagane sa nachádza menšia dedinka Minnathu s pôvodnými obyvateľmi. Venujú sa hlavne výrobe arašidového oleja. Jedna zlá odbočka a zrazu sa tu náhodne ocitáme. A vďaka Bohu – pýtame sa na cestu. Pani domáca nám namiesto navigácie naservíruje najlepšie jedlo! Jednoduché smažené rezance a smaženú ryžu. S vajíčkom, zeleninou, pivom a najlepšími arašidmi. Na tieto hody rozložené na igelitovom obruse spomínam doteraz. “Jej” ryža sa šplhá do top trojky v mojom osobnom ryžovom rebríčku. Z toho istého plastového taniera a s tým istým plastovým príborom by som si ju dala okamžite. A s radosťou zaplatila viac než 20 korún.

Zadajte na Instagrame #bagan a zahltia vás fotky balónov v oblakoch. Tento obrázok mal v hlave Tino od prvého momentu, ako sme sa rozhodli pre mesačnú cestu Myanmarom. Teraz už viem, že bolo trošku naivné snažiť sa rezervovať let balónom (až) tri dni v predstihu. Veľa cestovateľov let balónom zavrhne hneď. Ako výstrelok za neskutočné peniaze (300 dolárov/osoba, r. 2016). Avšak, s každým, s kým sme sa počas cestovania stretli a zažil východ slnka nad Baganom z balónu, bol nadšený. Lety sú však rezervované dva až tri mesiace v predstihu. Môj chabý pokus o rezerváciu bol naozaj veľmi chabý. Dôvod vrátiť sa?

 GoodToKnow: Môžete sa s východom slnka pozerať na ľudí, ktorým sa to podarilo. Pýtajte sa domácich, alebo skúste vyhľadať pagodu Low Ka Oushang (skontrolujte jej sprístupnenie na východ slnka).

Reštaurácia rozdelená na dve časti. Jedna časť je pôvodná čajovňa, kde i teraz určite posedáva pri čiernom sladkom čaji domáce osadenstvo. Druhá časť je prerobená na reštauráciu. Obsluhujú 2 dcéry. Nič nerozumejú (milk tea namiesto mint tea nakoniec chutil dobre), málokedy sa im podarí objednať a priniesť správne. Raz za čas pribehne otec, ktorý zistí, čo je zlé a čo priniesť inak. Objednávky zapisujú kriedou na tabuľku a stále sa smejú. Nechali sme sprepitné a boli sme svedkami tančeka od radosti! V Myanmare sa sprepitné často nedáva a ani ho nečakajú. Zeleninové curry bolo výborné, k tomu tradičný paradajkový šalát. Po jedle prinesú tamarindové cukríky – tamarind podporuje trávenie a tak sa s ním v rôznych podobách pri cestovaní určite stretnete.

TEjST: Mothers House, Chauk Rd (Tinov Tip TU) kúsok nad hotelom Floral Breeze, po ceste Chauk Rd

Ďalšie TEjST tipy:

Ak sa vám cnie po espresse (malom, silnom) alebo po drinku (veľkom, extra silnom) veľmi príjemnou atmosférou nás vždy privítal Bagan Zay (hlavne Tina tam vítalo srdečne ich Mojito :): Thiripyitsaya 4th street, Nyaung U

V Bagane narazíte na reštauráciu 7 Sisters. Veľká, plná (verím, že už i viac turistickejšia), ceny trošku vyššie oproti ostatným miestam v Bagane. No z lokálnych jedál si tu nájdete to svoje. Odporúčam napríklad extra pálivú Sonton Shan polievku. A vyskúšať tu môžete aj typickú pastu z čiernych fazuliek.

 ToStay: Floral Breeze, Bagan – Chauk Rd, New Bagan, Myanmar

Príjemný hotel s bazénom, raňajkami a trochu predraženou reštauráciou.

 Photos by Tino’s Analog camera Olympus Mju:

Tu nájdeš môj myanmarský blogpost z Yangonu → Myanmar – Yangon: V krajine najusmievavejších ľudí

A tu nájdeš môj blogpost o tom, čo MUSÍŠ jednoznačne v Myanmare ochutnať → Myanmar: To Taste

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *