post

Máj 14, 2012

O Garden Route sa dá toho veľa napísať, no ešte viac ukázať. Preto volím možnosť „menej slov a viac fotiek“. „Záhradná cesta“ pozdĺž juhovýchodného pobrežia Juhoafrickej republiky je 200 kilometrová trasa s lagúnami, jazerami, plážami, krásnou prírodou a skrytými mestečkami… Najlepšie je cestu rozkúskovať na 3, 4, 5 dní a ešte lepšie, čo najčastejšie odbočiť z hlavnej na tú najmenej nápadnú cestu. Nájsť pláž, ubytko  a stráviť deň/noc s biltongom a chladeným pivkom.

PORT ELIZABETH…

… neoficiálne otvára Garden Route a vďaka couchsurferovi Andrewovi sme dostali asi tisíc tipov čo určite nevynechať – v mojej mape sa nedalo už ani čítať:) V P.E. stojí za to pozrieť maják Sr. Donkina, ktorý postavil pre svoju manželku Elizabeth (áno, preto Port Elizabeh) s krásnym výhľadom. A potom plánovať ďalšiu trasu pri večernej braai.

STORM´S RIVER…

… bolo pre mňa najkrajšie miesto na Garden Route. Prespali sme v skrytom hippie hosteli s izbou priamo v záhrade, koňmi pred izbou a drevenou výrivkou s dažďovou vodou na streche. A keďže Storm´s River (búrková rieka), tak aj celý večer pršalo. Najlepší čas pozrieť druhé ráno národný park Tsisikamma s  malými Dassies v pätách.

Dassies sa volajú aj skalné krysy, no skôr vyzerajú ako veveričky! Nájdete ich len v Južnej Afrike, Namíbii a Angole. V parku Tsisikamma boli na každom kroku a snáď pod každou skalou.

JEFFREY´S BAY…

… je raj surferov. Je tu Super Tubes, jedna z najznámejších vĺn sveta, kde sa konajú prestížne surferské Billabong Pro kontesty. Tento rok je podľa CNN na 2.mieste v päťdesiatke najlepších surferských miest sveta. Predbehol len HawaiT. celé doobedie surfoval a na večer sme našli hostel v rovnakom surferskom štýle – farebný, pohodový, tak trochu hippies.

KNYSNA…

… je synonymom ustríc.  Čerstvým, ktoré Ti priamo z brehu naservírujú  na  tanier (s čiernym korením, citrónom a tabascom). Každý rok sa tu koná 10-dňový ustricový festival. Aj vďaka  tomuto ťaháku je Knysna drahšia, viac komerčná, ale stále má niečo do seba. Couchsurfer Xan u ktorého sme spali nám ukázal tie menej turistické miesta. A krásny výhľad na Heads.

Knysna Heads – 2 útesy, ktoré obklopujú lagúnu.  Vďaka rozbúrenej vode a vstupu vytvárajú jeden z najnebezpečnejších  prístavov sveta. Na loďke sa tam pozrieť určite nechoďte

SEDGFIELD…

… je malé mestečko s jedným hostelom na pláži. No priamo na pláži. Odtiaľ sme s pár backpackermi z hostela išli do oblasti Wilderness, kde sme vzali kanoe, odveslovali, prešli riadny kus cesty k vodopádom (s ľadovou vodou), okúpali sa (v ľadovej vode) a veslovali ďalej… moje ruky!

 VICTORIA´S BAY…

… je taká malá skrytá krása. Ak sa rozhodujete, či sa ubytovať v blízkom George, zvoľte Victoriu. Skrytý záliv a prázdny hostelík  dva kroky od pláže. Káva a biskoty pri východe slnka, keď už prví surferi (aj s T.) chytali vlny a rybári nahadzovali udice, bol pre mňa úplne gýčovo krásnym. Doobeda stihol ešte T. s jedným surferom z Holandska nalomiť surf a mohli sme v kľude pokračovať:)

MOSSEL BAY…

… je zaujímavé prvou poštovou schránkou na svete a múzeom Bartolomea Diasa, ktorý tu v roku 1844 zakotvil a mesto založil. Tá poštová schránka je v skutočnosti obrovský strom, na ktorý priviazali topánku, v ktorej si námornici nechávali správy. A prvá schránka bola na svete. Ubytovanie stálo za to! Ak ste minimalista a máte záľubu v koľajniciach:) Starý vlak na pláži, prerobený ako hostel. Spíte v kupéčku, kde sa zmestí 1 posteľ a nič. WC na chodbe klasika – DETVAN Ex 220 na trase Zvolen – Praha.

Fjumór fotiek záh(r)adných:

600-ročný poštový strom v Mossel Bay -prvá pošta! Moreplavci si navzájom nechávali správy v topánke zavesenej na tomto strome – Milkwood Tree (vraj sa tam húpala aj správa o potopení Bartolomea Diasa). Aj teraz je pri strome poštová schránka v tvare čižmy… no poštu z nej asi na Slovensko nedoručujú:)

Trasa k Visutému mostu (Suspension Bridge) v Tsitsikamma boal ešte jedna z tých ľahších „prechádzok“. Známa je Otter trail pozdĺž pobrežia, ktorá trvá 5 dní!

Jedna zo zátok Jeffrey´s Bay

Storm´s River a náš backpackerský nocľah s koňmi. Funguje tu inak skvelá donášková služba pizze –  príde pánko pešo na hostel, vyberiete si zo štyroch možných surovín, odíde na 2 a pol hodinky a príde späť pešo aj s pizzou. Aj keď s úplne inou:)

Bloukrans Bridge – Najvyšší komerčný Bungee zoskok na svete. 216 metrov