post

September 19, 2016

Škandinávsky dizajn patrí už dlho medzi moje favorites. Jednoduchý, čistý a krásny. A taká je pre mňa aj Kodaň a jej kuchyňa, ich štýl servírovania a prezentovania. Tu sú moje (top) tipy, kde a ako som si ja Kodaň vychutnala najviac.

Základňu si spravte vo:

 Vesterbro

Bývalý Red Light District je momentálne najmódnejšou a najtrendy časťou Kodane. Dokonca sa dostal do rebríčka top 10 najviac hipster susedstiev na svete podľa The Thrillist. A to hneď na 4. mieste. Je len na skok do hlavnej stanice a Kodbyen – Meatpacking District (bývalých jatiek), kde nájdete podniky, bary, pohodu a štýl:) V okolí o zaujímavé miesta a obchody tiež nie je núdza. Ponúk AirBnB ubytovania vo Vesterbro nájdete množstvo a keď budete mať šťastie, možno ulovíte niečo podobné ako my – utulný byt s balkónom, s vnútroblokom so záhradou a len kúsok od stanice.

Apartman

GoodToKnow: Ak ešte nie si registrovaný na AirBnB, vďaka tomuto kódu dostaneš 600 Kč zľavu na tvoje prvé ubytovanie.

GRØD

Najviac som sa tešila na raňajky v GRØDe. Toto je to miesto, kde si možete dať svoju rannú ovsenú kašu celý deň. Na všetky možné spȏsoby (a nielen z ovsených vločiek), s rȏznymi ingredienciami a aj naslano. Ich instagram je pre „Porridge milovníka“ a „Porridge experimentátora“ nebezpečný:) GRØD nájdete na obľúbenej živej ulici Jægersborggade. Ich menšie bistro aj v Tovernhallen. V obchode, ktorý je súčasťou Grødu, môžete kúpiť podobné vychytávky ako sušenú rebarboru (got it!).

GROD

GRØD: Jægersborggade 50, Nørrebro alebo Torvehallerne, Israels Plads 

Good To Know: Ak ovsená kaša nie je pre Vás to pravé orechové, skúste SKYR – druh hustého jogurtu, pȏvodom z Islandu (dlho som ho zháňala v Prahe, kvȏli viacerým receptom v The New Nordic kuchárke. A konečne som sa dopátrala. Odnedávna sa dá kúpiť, pod značkou Kapucín).

RELAE

Jedna Michelinská hviezda, 40-tka v rebríčku najlepších reštaurácií sveta, šéfkuchár Christian Puglisi (ex-Noma). Ten pendluje ešte medzi jeho ďalšími podnikmi, Manfreds a Beast s pekárňou Mirabelle. Usadí Vás k baru čašník, ktorý Vám bude neskȏr prezentovať víno, pripravovať druhý chod, ale aj debarasovať jedlo. Všetci robia všetko v rovnakom nadšenom tempe. Rezerváciu sme mali pomerne dlho vopred a určite to taktiež spravte v dostatočnom predstihu. Usadení pri bare sme mali kuchyňu a prípravu jedla ako na dlani. Kuchárov som vyspovedala poctivo:) Jedlá zneli na prvé počutie jednoducho, ale suroviny v chodoch sa skombinovali a využili do posledného kúska. Napríklad vývar z húb, ktoré boli prezentované vo forme cestovín, sme neskȏr vypili ako “medzichod“. Kombinácie chutí ma dostali najviac pri granite – bola podávaná ako nigiri s lososom. Ale namiesto ryže bola rebarbora. A rebarbora ma prekvapila rovnako v dezerte. Určite choďte do sezónneho degustačného menu! Užijete si to!

Relea img_0252

Relae: Jægersborggade 41, 2200, København N 

MANFREDS

Druhý podnik Christiana Puglisiho, ktorý nájdete hneď oproti Relae. O ich legendárnom tataráku sa spievajú ódy, takže Tino by Kodaň bez neho neopustil. V dennej ponuke majú len pár jedál, ktoré obmieňajú a vždy je to niečo sezónne. Ja som teda zvolila mrkvu. Nič viac, len grilovaná mrkva s citrónovou zálievkou a bolo to skvelé. Hovädzí tatarák samozrejme rovnako (so žeruchou a drobenkou zo žitného chleba, s príchuťou citrónovej trávy). A nesmiete vynechať chlieb z pekárne Mirabelle. Len tak, s olivovým olejom. Hriech plný múky!

Manfreds

Manfreds: Jægersborggade 40, 2200 København N

ISTID

Zmrzlina vyrábaná tekutým dusíkom. Cez víkend máte šťastie stretnúť Istid so zmrzlinovým foodtruckom a výberom zmrzlinových alkoholických koktejlov. Skúste. No radšej dajte prednosť zmrzline. (Opäť) rebarborová. Alebo ich bestseller – slaný karamel! Potom to choďte spáliť prechádzkou do cintorína hneď na konci Jaegersborggade. Nie je cintorín ako cintorín – tento je plný zelene, cestičiek a ľudí na prechádzke. Nájdete tam pomník Hansa Christiana Andersena.

Istid

Istid: Jægersborggade 13, 2200 København N

HÖST

Podľa mňa je otázkou času, kedy Höst dostane Michelinskú hviezdu:) Mojou srdcovkou bol tento podnik kvȏli nórskemu designu,  číslo jedna v súťaži designová reštaurácia roku 2014 (tak som na “Hösta” vlastne prišla). Krásne fotky interiéru a výborné ohlasy na ich kuchyňu, stále pomerne cenovo prijateľnú. Opať choďte do degustačného menu. My sme zvolili 2 varianty + wine pairing. Na menu máte síce napísané tri jedlá, v skutočnosti je ich však sedem alebo dokonca osem. Kreatívne prezentované jedlá a servis. A dezert ma zas raz dostal najviac! U mňa je Höst absolutný Copenhagen hrdina.

Host
Host
Host

Höst: Nørre Farimagsgade 41, 1364 København K

Ak chcete skočiť na pohár vína v okolí (alebo pred či po večeri v Höst, ak by ste vládali:)), len kúsok vzdialené je Bibendum. Príjemné miesto na drink. Názov je odvodený od latinského “Nunc et Bibendum” čiže “Now is time to drink”.

Bibendum: Nansensgade 45, 1366 København

AAMANNS

Čo tradičnejšie ako dánske chlebíčky – Smørrebrød. V úplnom preklade zo smør og brød „chlieb a maslo” ich nájdete v akomkoľvek prevedení od udeného lososa, tataráku, avokáda či vajíčka.. V minulosti boli chlebíčky klasickým a rýchlym obedom pracujúcej triedy. Aamanns vo svojom malom bistre servírujú skvelé kombinácie, vyšperkované na ich domácom žitnom chlebe. Farby a fantázia na tanieri:) Okrem Smørrebrød možete v Aamanns ochutnať napríklad ich domáce schnapsy, ktoré majú tiež napárované k jednotlivým chlebíčkom. Za mňa combo: Avokádo – nakladané šalotky – citrónový krém – kapusta – medvedí cesnak – drobenka zo žitného chleba – výhonky mladého hrášku. Za Tina combo: Tatarák – krém z udeného syru – nakladaná žltá repa – kapary – reďkovky – zemiakové chipsy.

Aamanns

Aamanns: Øster Farimagsgade 10, 2100 København Ø

KÁVA

Áno – Coffee Collective, s tým určite súhlasím. Za ich kávou pojdete aj cez celé mesto:) Nájdete ich na spomínanej Jaegerborsgade a aj v Torvehallerne. Kodaň má však veľa ďalších dobrých menších kaviarní. Skvelé silné espresso Vám spravia v Heimdalsgade 22, ktorý je zároveň aj obchodom, nájdete na rohu ulíc Heimdalsgade a Overskaeringen pri Superkillen parku v časti Norrebro. Kilometer dlhá časť rozdelená tri zóny – červené námestie, čierny trh a zelený park. Určite sa sem vyberte.

Heimdalgasse22
Coffee Collective

Coffee Collective: Jægersborggade 13, 2200 København N / Torvehallerne: Vendersgade 6D 1363 Copenhagen K / Godthåbsvej 34B 2000 Frederiksberg // Heimdalsgade 22: Heimdalsgade 22, 2200 København, Dánsko

Alebo..

na kávu zbehnite do Hotela Central – najmenšieho hotela na svete, ktorý má len jednu izbu. A malú kaviareň, s piatimi miestami na sedenie. Kávu majú od dánskej pražiarne a kaviarne Risteriet.

hotel central

Hotel Central: Tullinsgade 1, 1618 København V

GRANOLA

Odporúčam na raňajky vo Vesterbro. Vonku pršalo, ale Granola bola plná domácich a von sa čakalo na stȏl v rade, nečakajte žiadny módny podnik, ale klasiku, no milý personál a dobré raňajky! Po noci v Meat Districte sa Vám budú vajíčka Benedict či omeleta hodiť.

Granola

Granola: Værnedamsvej 5, 1819 Frederiksberg C

MEAT DISTRICT

Bývalé jatky sú momentálne miesto, kde nájdete kaviarne, galérie, najlepší nórsky fish bar, terasy, lehátky, pivá a mladých ľudí roztrúsených medzi bývalými fabrikami. Výskúšajte NOHO na kávu alebo drink ( Napríklad Espresso Martini.. niekto skrýva Martini za espresso aj ráno:)) My sme absolvovali metalový koncert a pivo vo WarPigs (na Beer-experience jednoznačne sem!) a v noci sme stihli party v Bakken, ktorá sa o polnoci v noci zmenila na tancujúci dav ľudí! Cez deň sme pozreli 2 vernisáže v galériach, ktoré vás taktiež prekvapia strašne príjemnou atmosférou.

NOHO desktop14

GoodToKnow: Celý Meat Districts stále pozostáva z troch samostatných oblastí Biela – Šedá – Hnedá (podľa farieb budov). Okrem podnikov, ktoré sme skúsili my, stojí za zmienku Paté – Paté (check článok v Kinfolku), bohužial bez rezervácie nebola šanca chytiť miesto, takže sme ho tentokrát vynechali.

LINDKOEB

Ďalšou povinnou zástavkou (večerno-nočnou) vo Vesterbro je tento trojposchodový dom. Poschodia plné ľudí s drinkami, vínom a whiskey. V najvyššom poschodí je whiskey bar s viac ako 200 druhmi, na prvom poschodí Vám namiešaju drink, alebo načapujú pivo a možno chytíte aj miesto pri krbe. Sobota večer (noc) bola však úplne úplne plná! Keby počasie nášmu tripu viac prialo, viem si živo predstaviť ako to žije aj na ich dvore s altánkom.

Lindkoep
Lindkoeb: Vesterbrogade 72B 1620 Kbh V 
To be continued.. Iv.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *