post

Január 10, 2012 // Priemerná doba čítania: 10 minits. Enjoy Cienfuegos a Santa Clara!

CIENFUEGOS

Cienfuegos, čiže 100 ohňov, no skôr známe ako perla juhu. Hneď sme išli dať kávičku do najbližšej kaviarne. Pred ňou už vyhrávali kubánsky hudobníci, pri nich na chodníku jediný tanečník. Starý ujo s paličkou v ruke, ale s úsmevom od ucha k uchu a cigarkou v ústach. Vyzeral, ako by mu nič okrem tej hudby nechýbalo. Spokojnosť? Alebo  kapitulácia?  Káva, malá silná, dobrá – kto chce ešte lepšiu, pýtajte si do nej aj RON – rum.

Cienfuegos malo, zdá sa, prestávku. Robotníci postávali v chládku, iní posedávali v parku, občas bolo počuť zvonček bicykla, nikto sa nikam neponáhľal…

Bola neskutočná horúčava, ale na hlavnom námestí pod stromami (park Martí – rovnako pomenovaný je aj park v Trinidade, aj v Havane a vlastne asi v každom meste na Kube) bolo príjemne. Sadli sme si do chládku na drevenú lavičku, stačí keď sa popozeráte okolo seba a vidíte väčšinu dôležitých budov.

Mramorový „Zero Kilometer“ v strede parku označuje presný stred mesta

 HistorickéMust (z lavičky z parku): Teatro Tomas Terry. Neoklasicistický chrám s 950 sedadlami, divadlo otvorili slávnostne s Verdiho operou Aida. Víťazný oblúk. Jediný na Kube, na počesť nezávislosti. Pri ňom mramorový José Martí. Katedrála s červenými zvonicami, oknom z francúzskeho skla a s 12 apoštolmi na ňom. Cez park prechádza aj Paseo del Prado – najdlhšia ulica na Kube, ktorá vedie až k mólu. A v prístave krásny maurský palác de Valle. A konečne aj nejaká nová info od sprievodcu: 3 veže tohto paláca symbolizujú lásku, silu a náboženstvo.

GoodToKnow: Cienfuegos má veľa z francúzskeho štýlu a koreňov. V minulosti sem kvôli obrovským (a prosperujúcim) plantážam cukrovej trstiny dovážali čoraz viac černochov – otrokov, až ich počet prevyšoval bielych obyvateľov. Preto guvernér mesta podporoval francúzskych prisťahovalcov. Zadarmo dostali pôdu a preplatenú mali aj cestu.

SANTA CLARA

Tak tu som veru protestovala – ideme do Che Guevarovho mesta a ani nepozrieme mauzóleum? Až potom mi sprievodca povedal, že múzeum prerábajú a že by sme sa tam nedostali. Ale čo je vo vnútri, to nám poctivo vymenoval… Až potom sme pochopili, prečo podrobne opisuje obsah vitrínok s odznakom, opaskom, knihou, nožíkom… lebo to neuvidíme!

FootPrint: Zastavili sme pozrieť Tren Blindado, vlak – miesto kde Che Guevara vykoľajil Batistov vlak, ktorý viezol vojakov a muníciu do Santiago de Cuba. Bola to posledná a najdôležitejšia bitka kubánskej revolúcie. Mini park s vagónmi, v ktorých sú makety zbraní, príbeh o bitke, buldozér, ktorým ho vykoľajili, koľajnice a pomník. Schyľovalo sa k peknej búrke, vonku fúkalo, tak sa mnohým z autobusu nechcelo ani vystúpiť. Prestávka sa kvôli zlým poveternostným podmienkam skrátila a zamierili sme k námestiu Plaza de la Revolución Ernesto Guevara s jeho obrovskou bronzovou sochou. Na pomníku je vyrytý list, ktorý napísal Che Fidelovi. A že prísna polícia – strážnik sa hneď ponúkal, že ma odfotí pri soche, keď videl, že sa sama štverám až k Che nohám. Aby som mala foto, a dvakrát – keby jedna nevyšla. A potom opäť strážil. Fúkalo už tak, že na dlhšie rozjímanie sme ani viac času nepotrebovali, sadli sme do autobusu a hneď sa rozpršalo. Čas ísť späť smer Playa Azul.

GoodToKnow: Obkľúčenie Santa Clary revolucionármi na čele s Che bolo konečným  znakom víťazstva a konca Batistu. Do 12 hodín od obkľúčenia Batista kapituloval, opustil Kubu a to znamenalo úplne víťazstvo pre Fidela.

  

GoodToKnow: Okrem Che má v Clare pomník aj Ján Pavol II. Pápež Kubu navštívil v 1998 a pomník je darom z Ríma, Vatikánu.

Keď budete v Santa Clare, vytiahnite z peňaženky bankovku 3 convertibilných pesos – kukov. Na prednej strane je pomník Che Guevaru a na zadnej strane uvidíte dobytie Santa Clary. Aj s vykoľajeným vlakom.

Vôbec mi nevadilo, že sme cestovali busom, ako sme prechádzali cez oblasti, striedali sa plantáže, polia a dedinky – jedna ako druhá. Chudobná. A ľudia pred domami. Len tak, posedávajúc. Tá chudoba bola naozaj všade rovnaká. A potom ľudia na cestách „zástavkách“ len tak, čakajúc na stop. Najrýchlejší a najbežnejší spôsob dopravy. Od sprievodcu sme sa dozvedeli, že autá sú tu od seba rozlíšené farebnými štátnymi poznávacími značkami. Modrá ŠPZ – štátne vozidlo, biela ŠPZ – ministri, zelená ŠPZ – vojaci a podobne. Ak má štátny zamestnanec so štátnym vozidlom voľné miesto, musí povinne stopárovi zastaviť. Niekedy skupinky čakajúcich  na cestách organizujú „profesionálny“ stopár v žltej veste, ktorý im postupne zastavuje vhodné autá. Turisti v prenajatých autách zastať nemusia.

Krásny bol aj prechod cez údolie los Ingenios – údolie cukrovarov, cestou z Trinidadu. Tu v minulosti stáli všetky tie cukrovary, ktoré zabezpečovali bohatstvo mestu. Aj táto oblasť je zapísaná v zozname Unesco spolu s Trinidad. Z cukrovarov sa zachoval už len pozostatok cukrovaru Manaca Iznaga – veža a ukážka príbytkov otrokov.

Vracali sme sa po tme a to len sem tam do cesty vbehol chlapec na bicykli, na mopede, kôň, somár, ľudia… Párkrát ma veru myklo, keď som ten „provoz“ na cestách v dedinkách videla! A skoro žiadne osvetlenie. Niektorí  v autobuse spali, no väčšina sa podľa mňa aj bála zatvoriť oči a kontrolovala čo ďalšie vbehne do cesty. A šofér to valíl..

   

A fjumór fotiek :

„Tvoj vzor žije, tvoje myšlienky pretrvávajú“. Pokojné poobedie v Cienfuegos z lavičky v parku Jose Martí

Volveran – Vrátia sa. S týmto sloganom je na Kube veľmi ľahké sa stretnúť. Hovorí o piatich Kubáncov, ktorí boli v roku 1998 v Miami odsúdení za údajnú špionáž a nezákonnú činnosť na území USA. Boli odsúdení a držaní v hrozných podmienkach. Samotný proces patrí k najdlhším v USA. Trval 6 mesiacov. Na Kube ich považujú za národných hrdinov, ktorí obetovali svoju slobodu pre vlasť. Viac o celom prípade nájdete na http://thecuban5.org

Teatro Tomass Terry s 950 sedadlami, ktoré otvorili slávnostne s Verdiho operou Aida

Akoby mu nič okrem tej hudby nechýbalo. Spokojnosť? Alebo  kapitulácia?

Taká bežná premávka v Santa Clare

Autobusy buď idú alebo nejdú. Cestovný poriadok neexistuje

Čítam, čítam ďalej – Kuba a stará Havana (klik)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *