post

Júl 27, 2015

Čínska, malajská, indická kuchyňa – každá iná, každá niečím charakteristická. Práve vďaka toľkým vplyvom a rôznym chutiam sa v Malajzii stretnete s pojmom „Nyonya“. Ide o spojenie troch spomínaných kuchýň. Pri takejto palete jedál ale máte rozhodovanie aspoň v jednej veci zjednodušené: vždy to bude buď ryža („nasi“) alebo nudle („mee“). Avšak, na tisíc spôsobov.

Lokálne chute

Pátranie po malajských chutiach začalo kurzom varenia spojeným s návštevou miestneho trhu. Už počas prehliadky rušného trhoviska som stihla spraviť prvých 200 fotiek ingrediencií a surovín, ktoré som nikdy predtým nevidela. U mojich chuťových buniek vyhralo ovocie: dračie oko Longan podobné liči a Mangosteen – kráľovná ovocia s červenou šupkou a bielou dužinou. Jednotkou na kurze bol pre mňa Rendang daging. Celková príprava zabrala viac ako 3 hodiny, takže z obedu sa postupne stávala večera. Ak však milujete kari, rendang musíte vyskúšať. Pomaly dusené hovädzie maso je dochutené galangalom, čerstvou kurkumou a kefirovými listami. resizedimage600338-Bluetooth-Folder1

Pouličná gastronómia

Najväčším kulinárskym zážitkom je Pasar Malam – nočný trh. Ak ste s domácimi, máte možnosť spoznať aj také trhy, kam turista bežne nezablúdi. Najlepšie Char Kway Teow objavíte jedine “na ulici“.  Na prvý pohľad ide o jednoduché a rýchle jedlo s garnátmi, vajíčkom a fazulovými luskami. Opak je pravdou. Char Kway Teow patrí k najzložitejším “Hawker Food“, čiže pouličným jedlám. Záleží najmä na sile ohňa a rozpálenosti woku. Kuchár si teplotu prispôsobuje bambusovým vejárom. O umení prípravy Char Kway Teow je napísaná napríklad aj 400-stranová kniha. Dlhý rad domácich (ne-turistov) je vždy jasnou indíciou, kde sú široké nudle Kway najlepšie. Síce nezdravé, zato moje nejobľúbenejšie malajské jedlo vás vyjde na pár korún a určite nezabudnite na extra porciu chilli.

Snímek obrazovky 2015-09-27 v 10.25.50 PM

Zákaz vstupu s durianom

Durian je kapitola sama o sebe. Buď ho milujete, alebo nenávidíte. Nazýva sa kráľom ovocia a jeho chuť je… neopísateľná. O vȏni som počula a čítala rȏzne prirovnania – od ponožiek až po zhnitú cibuľu. Manžel couchsurferky, u ktorej som bola ubytovaná, bol Angličan. Angličan doslova posadnutý durianom. Cestou z mesta sme sa museli zastaviť v osamotenom drevenom stánku pri ceste, kde mali tohto ovocia na kilá. Durian má obmedzenú sezónu a veľmi krátku trvanlivosťCena je na pomery v Ázii vysoká a  nákup je ovoniavajúcim rituálom – iba podľa zápachu sa zistí, či je durian naozaj zrelý. Zrazu sme mali na stole viac ako 10 otvorených plodov. Až na ten prenikavý zápach, nechutilo béžové, krémové vnútro tohto plodu zle. No práve toho zápachu sa nezbavíte ani na druhý deň. Ďakujem, durianu stačilo. „Hell on the outside and heaven on the inside.“ Výstrahy zákazu vstupu s durianom do obchodov, autobusov, vlakov boli v Malajzii samozrejmosťou. Nemyslím si, že domáci sú jeho veľkí nadšenci.

Snímek obrazovky 2015-09-27 v 10.26.18 PM

Článok online nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *