post
  1. Máj 2018

Stihli sme toho ochutnať veľa, absolvovať školu varenia a zistiť, že jesť šalát z čajových lístkov večer nemusí byť až taký dobrý nápad.. Pár najtypickejších jedál a mojich tipov, čo v Myanmare ochutnať (aj keď len zo zvedavosti) je tu. Výsledné menu je už na Vás:)

Mohinga

Barmské národné jedlo a raňajková voľba číslo jeden väčšiny domácich. Výrazná rybia polievka s ryžovými rezancami, cibuľou, citrónovou trávou, cesnakom, chilli, limetkou, kačacím vajíčkom. Mohinga má viacero variácii –  k polievke Vám napríklad prinesú viacero smažených ingrediencií (rybí koláčik, smažená cuketa, smažená cibuľa) a tie si pridávate podľa chuti do rybieho vývaru.

Takúto verziu Mohingy nám ukázala pani v malej dedinke, keď som sa spýtala, čo sa skrýva pod pleteným košom. Na stole leží rybia polievka a ingrediencie celé dopoludnie a každý člen rodiny si mȏže kedykoľvek svoju porciu pripraviť.

Laphet Thouq

Šaláty sa v Myanmare jedia väčšinou ako príloha k jedlu, alebo medzi chodmi. Ďalším neoficiálnym národným jedlom je práve šalát z fermentovaných čajových lístkov. Obľúbený je medzi študentami, ktorí si ním udržujú hladinu kofeínu:) Možno to znie ako rýchle a jednoduché jedlo (zmiešať všetko dokopy), ale práce s prípravou je dosť. Už len samotné čajové lístky, ktoré prešli fermentáciou, sa naplnia do dutej bambusovej tyče a zakopú do zeme na jeden rok. A až potom sa mȏže miešať – čajové lístky s osmaženým cesnakom, arašidami a smaženými fazulami, sezamom, nakrájanými paradajkami a cibuľou. Nechýba opať poriadny olejový nádych:)

Všetky ingrediencie v miske sa spoločne premiešajú s poriadnou dávkou oleja.. Poriadnou!

Samusa Thouq

Obľúbené pouličné „street food“ jedlo. Samosy (smažené taštičky so zeleninou alebo mäsom) sa nastrihajú, zmiešajú s cícerovou múkou, pridá sa cibuľa, koriander a chilli.

Samusa Though v hipsterskom podniku Rangoon Tea House v Yangone  + Samosy.. Najlepšie na svete.

Barmské tofu

Je to zvláštne, ale toto tofu je bez tofu. Klasické čínske tofu sa vyrába zo sóje. Barmská verzia je z cíceru, presnejšie z cícerovej múky. Môžete ho nájsť vo viacerých podobách, najznámejšie sú ale smažené kúsky, ktoré sa jedia len tak, napríklad na raňajky s miskou ryže a šálkou zeleného čaju.

Čaj a káva

Čajová kultúra v Barme je úžasná. Nie je pochýb, že má z čoho čerpať, keďže je ovplyvnená Indiou a Veľkou Britániou. V každej, i tej najmenšej dedinke je “tea house”, kde posedávajú lokálni čajomilci (čiže všetci:)). Čaj sa pije stále. Barma je dokonca jediná krajina, kde sa čajové lístky i jedia (pozri vyššie – šalát Laphet Though). Typický, lokálny, barmský čaj je čierny a s prídavkom mlieka. Najprv sú však čajové lístky opražené na ohni a až potom zaliate horúcou vodou. Pridanie zvareného mlieka a potom kondenzovaného mlieka je “odkukané“ z Indie, zatiaľ čo vplyv Britov je v obľúbenosti čierneho čaju (nie zeleného ako je to v Číne). A aby to nebolo len o mlieku, čaj nikdy nepijú bez cukru.

A čo káva? Pri tomto obľúbenom, voňajúcom slove si predstavte instantnú zmes zaliatu horúcou vodou. Keď sme si kávu objednali, niekde nám dali len horúcu vodu a balíček instantnej zmesi. Nič na čo by ste sa po prebudení tešili. Pod vplyvom britských kolónii a obľubenosti čaju je kávová kultúra v Myanmare stále len v začiatkoch. Pije sa jej značne menej. Keď si objednáte pravú barmskú kávu, dostanete k nej kúsok limetky! Už ste to skúsili? Má to niečo do seba.

V niektorých reštauráciách pred Vás po jedle postavia tradičný lakovaný tanier s nakladanými čajovými lístkami a orieškami alebo s kúskami palmového cukru. Často Vám prinesú i tamarindový cukrík alebo želé – tamarind je antibiotický a podporuje trávenie, preto ho konzumujú po jedle.

Barmské kari

Kari je v porovnaní s inými ázijskými krajinami menej výrazné. Podobne ako napríklad na Srí Lanke, dostanete ho s viacerými mištičkami v ktorých sú prílohy, nakladaná zelenina, ryža, omáčky a tak si chuť dotvoríte sami. Všade sa stretnete s “fried noodles” a “fried rice”, jednoduchým chutný jedlom. Smažená ryža alebo rezance so zeleninou, mäsom, krevetami alebo tofu. Nechýba vajíčko “on top“ a samozrejme.. chilli!

Meeshay (Mi-shay)

Toto jedlo je špecialitou šánskej kuchyne, najmä obyvateľov južného Myanmaru. Tenké ryžové rezance sa zmiešajú s omáčkou, v ktorej bolo varené mäso, pridá sa sójová omáčka, arašidový a chilli olej. Navrch príde nasekané kuracie mäso, osmažená šalotka a koriander. Podáva sa so silným mäsovým vývarom s jarnou cibuľkou a s typickou nakladanou zeleninou (nakladaná v ryžovom víne).

Mi-shay rezance a Laphet Though – šalát z čajových fermentovaných lístkov, k tomu silný čierny čaj. Zastavte sa v 999 Shan Noodle Shope (130b, 34th St, Yangon) a zvolte túto kombináciu.

Shan Khauk swe (Shan noodles) 

Ďalšou rezancovou závislosťou sú “šánske rezance”, podobné Meeshai. Veľmi jednoduché jedlo, ktoré tvoria ploché rýžové rezance, kuracie mäso, paradajky a oriešky. Často sa k šánskym rezancom podáva barmské tofu z cícerovej múky. Výborný recept som našla TU.

Všimnite si, že chilli omáčka je v Myanmare naozaj chilli:) K nej často ešte pred jedlom, alebo k pivu môžete ochutnať fritované „snacky“ z cícerovej múky.

Stolík plný rôznorodých jedál.. Niektoré spoznáte, niektoré nedokážete ani popísať. Aj to sú malé dedinky v Myanmare, keď sa zastavíte náhodne pri ceste, keď vás prepadne hlad. Všetko za pár korún a hlavne s prídavkom úsmevu na  tvári domácej, keď si Vás obzerá spoza hrnca:) V Mandalay sme mali šťastie na výborného osobného šoféra Akara. Aj vďaka nemu sme našli tajné a hlavne neturistické miesta na lokálne jedlo, kam nás vzal. Tu nájdete jeho kontakt a instagram s krásnymi fotkami z Myanmaru.

Tu nájdeš môj myanmarský blogpost z hlavného mesta → Myanmar – Yangon: V krajine najusmievavejších ľudí

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *