post
August 3, 2012 // Priemerná doba čítania: 5 minits. Enjoy Zürich!

Ráno to v „našej“ štvrti už vyzeralo priateľskejšie ako v predchádzajúci večer. Na chodníkoch už nestáli nočné dámy, ani svetlá všetkých erotic clubov a night barov neboli také výrazné. Už len pozorovať ľudí ale bolo zážitkom. Každopádne zaujímavá, aj keď jedna z tých chudobnejších, šedých štvrtí. No hneď vedľa nášho Guesthousu, na Helvetiaplatz je každú sobotu najväčší blší trh v Zürichu! Wohohooo, tak to bol zážitok. Ľudkovia predávali naozaj všetko! Od starých topánok, remienkov na hodinky, cez gramofón až po televízor a kosačku! Skoro si T. odniesol starý oldschool foťák za 30 frankov… len záruku, že to aspoň 1 fotku spraví, tam veru nedostanete :)

Doma mi nedalo, aby som nepozrela, v akej štvrti sme to v Zürichu strávili noc. A našla som – Kreis 4. Spomína sa hlavne Langstrasse: Red light district Zürichu s viac drogovými dílermi a policajtmi ako v celom Švajčiarsku dokopy. V súčasnosti tu po boku striptízových barov začínajú vznikať aj ateliéry a štýlové bary. Vysoká miera cudzincov, vysoká kriminalita, prostitúcia, drogy…

Tak si večer vezmite taxi!

GoodToKnow???: Štvrť 4 – Kreis 4 – sa často medzi domácimi nazýva Kreis Cheib, pričom Cheib znamená zdochlina, mŕtvola. V minulosti táto oblasť slúžila na vykopávanie  jám na pochovávanie mŕtvych zvierat, najmä koní.

FootPrint: Bahnhofstrasse je iná káva. To je ten luxusný, distingvovaný Zürich! No bodaj by nebol, veď sa držia na druhej priečke v kvalite a úrovni života v Európe. Windowshopping dobrý, banky majú tiež, skvelé trojposchodové kníhkupectvo s anglickými knihami. A ochutnávkou muffinov a bagels pri knihách s motivačnou literatúrou:) Odbočili sme z Bahnhofstrasse cez Augustinergasse – jednou z najkrajších a najstarších ulíc Zürichu. Opäť s arkiermi skoro na každom dome. Na konci ulice nájdete najstarší kostol v Zurichu – St. Peter´s Church s hodinami a najväčším ciferníkom v Európe. 8, 7 m. Vrátili sme sa späť na Bahnhofstrasse k bankám a k cukrárni Sprüngli. Klišé vo všetkých bedekroch, web stránkach, reviews… Sprüngli – legendárna cukráreň, Sprüngli – musíte ochutnať. A za peknú cenu to, čo máte všade. Vravela som, že dezert si tam dať nemusíme, len  nakukneme na to „excelentné“ čo dnu majú. Tak to som podcenila – krása, už aj keby ste si nič sladké nekúpili, je to farebné predstavenie pre oči! Najmä ospevované Luxemburgli makrónky v rôznych príchutiach. Ochutnali sme zo štyroch malých „hamburgerov“. Najlepší bol jahoda-rebarbora. Aj biele šampanské môže byť. Majú tradičné príchute a sezónne specials. Určite ochutnať! Sprüngli oslavuje 175 rokov, tu sa pokochajte: www.spruengli.com

Good2Know: Denne vyrobia 650 kg Luxemburgerlikov, ktoré sa predaju do 24 hod. Trvanlivosť majú viac dní, ale najlepšie sú v ten prvý + online pokus pre Vás: zo Švajčiarska sa na Slovensko bohužiaľ Luxemburgerli objednať nedajú.

No v Prahe podobné luxemburgerli (aj v XXXL veľkosti) kúpite v pekárňach PAUL a sledujte tiež kalendár kurzov školy varenia Chefparade – pripravujú kurz  makróniek!

Fjúmor fotiek zürišských:

Čítaj, aká bola noc v Zürichu!