post

Júl 6,2012 // Priemerná doba čítania: 9 minits. Enjoy St. Gallen!

Po menšej blogovej prestávke (vinu beriem na seba a na moju malú lenivosť) konvertujem na náš polo-letný európsky trip: 4 noci – 4 krajiny. Zdolali sme Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Nemecko, Rakúsko. Začínam tým (mne) najdrahším:)

ŠVAJČIARSKO

Toľko koľko som sa dočítala o nedrahej drahosti Švajčiarska, jeho vysokých no stále prijateľných cenách by som mohla spraviť prieskum a výsledok by jednoznačný nebol. Moje zistenie – you need money, a lot. Švajčiarsko je drahé. Počítajte s tým, že za jedlo a ubytovanie zaplatíte aj keď nebudete spať a jesť ako králi. No po prvom obede, káve a návšteve potravín si na to zvyknete.

Vyrážali sme z Rakúska. Prešli Nemeckom, opäť na kúsku Rakúsko pri Bodamskom jazere a sme tam, Švajčiarsko a prvých 40 €. Pri prekročení hraníc si musíte kúpiť diaľničnú známku – ročnú. Iná možnosť nie je. Dobrý dôvod vrátiť sa späť  v priebehu nasledujúcich 365 dní.

Inšpirované najslávnejší švajčiarskym cyklistom? Claude Marthaler je cyklodobrodruh – jeho najdlhší „výlet“ trval 7 rokov (áno, na bicykli). Prešiel už viac ako 122 000 Km. Skvelá, originálna stránka s jeho príbehmi z ciest na „Yaku“: http://www.yaksite.org

ST. GALLEN

TEjST: Pri návšteve inej krajiny ako prvé skúšame miestne kuchynské umenie.  Moje letné hippie šaty v kontraste s nie najteplejším počasím, rovnako ako hlad nás však slepo (teda aspoň mňa) volal k najbližšej reštaurácii. Odkladám spoznávanie švajčiarskej kuchyne na neskôr. Čínska reštaurácia sa zdala byť dobrý nápad ako sa rýchlo najesť po poldni strávenom v aute.  Druhý cenový šok – za kura s bambusovými a jedny rezance – viac ako 50 €. Tu sme pochopili, že Švajčiarsko JE draho. Jedlo však bolo chutné, zaujímavo podávané na samo-ohrievaco-sviečkových stojanoch, takže pre tých, ktorí milujú čínu kdekoľvek a kedykoľvek – odporúčam. Ak sa majiteľ ani raz neusmeje a celý čas bude čistiť stoly v kombinácii so zastrihávaním fialôk na stole kým jete, uistite sa, že ste neprišli 5 minút predtým ako zatváral a nie ste tam viditeľne navyše :)

GoodToKnow: Väčšina reštaurácií (rovnako ako v Nemecku a Rakúsku) má otvorená do 14:30 a potom až večer, väčšinou od 18:00.

HistorickéMust: St. Gallen je mesto s najstaršou knižnicou vo Švajčiarsku (a jednou z najkrajších na svete). Čakala som prepojené rozľahlé miestnosti – no tu Vás prekvapí malá baroková kaplnka, v štýle Dumbledorovej pracovne a viac ako 30 000 kníh (v celej knižnici ich je viac ako 170 000).  Po tom ako si obujete špeciálne o 10 čísel väčšie „povinné“ papuče, všimnite si grécky nápis nad vstupom. PSYCHE IATEREION: liečenie duše – knižnica ako sanatórium pre dušu. Okrem najstaršej ručne písanej nemeckej knihy je tam aj egyptská múmia zo 7-ho storočia. V cene lístka je taktiež vstup do lapidária. Bohužiaľ, keďže koniec prehliadok pre verejnosť je o štvrtej a nás zdržalo zdržiavanie zatvorenia čínskej reštaurácie, lapidárium sme pozrieť nestihli. Keď už však máte lístok za 10 € (študenti 7 €) , bola by škoda nezdržiavať chvíľu aj tam.

GoodToKnow: Knižnica je súčasťou katedrály St. Gallen, postavenej v rokoch 1755 – 1767. Obrovská a s krásnymi stropnými maľbami. Taktiež otagovaná značkou UNESCO (rovnako ako knižnica a lapidárium). Lapidárium je budova alebo samotná zbierka kamenných starožitností:)

FootPrint: Po „povinnej“ historickej ukážke sme sa len tak prešli uličkami s cieľom naraziť na Staatlounge, alebo CityLounge.  Ak sa Vám to nedarí, pýtajte sa okoloidúcich kde je, lebo toto vidieť musíte! Červený koberec pokrýva ulice spolu s lavičkami, fontánou a parkovacími miestami. Zaujímavý a pritom jednoduchý street art nápad ako zaujať a kreatívne uspokojiť aj domácich.

Keď už prechádzate ulicami a nepozeráte len na červený koberec pod nohami, všimnite si arkiere na domoch (po anglicky oriel window a aj som si najprv musela na internete pozrieť čo to vlastne za okno je, kým so zistila, že je to „to vytŕčajúce z domu“) Arkierov je v meste 111 a boli typické pre domy bohatých textilníkov. Teraz sú umeleckým doplnkom obchodov a reštaurácií.

GoodToKnow: Arkiere sa nestavali priamo nad vchodovými dverami, ale na bočných stranách. Práve preto, aby sa cez ne dalo pozrieť  a skontrolovať kto prichádza na návštevu a stojí pred dverami!

TEjST: Priznám sa, že ja veľmi na tie typické rakúske, nemecké wursty nie som, tak ma sklamalo, že St. Gallenskou špecialitou je práve biela klobása. Ochutnať to teda musel T. Stánky s touto špecialitkou nájdete po celom meste. Čo ma však prekvapilo – je až hriech dať si k tomu horčicu, domáci by to vraj NIKDY nespravil. No napríklad v reštaurácii Bierfalken ponúkajú k tejto OLMA klobáske 16 druhov horčice (a to tvrdí aj official website of Switzerland Tourism)! St. Gallen Biber, čiže perník (podobný nášmu slovenskému), je typickou sladkosťou. No pripravte sa, že ako suvenír zabalený v peknej krabičke Vás nevyjde lacno. Dajte si ho radšej ku káve, nech z neho niečo máte:)

Kedže plán na večer bola grilovačka pri Boden See, vbehli sme ešte do supermarketu pri hlavnej stanici. Miestami sme mali pocit, že stanica je to najdôležitejšie čo v meste majú, všetci Vás navigujú od stanice a aj keď podľa miestnych v meste nič zaujímavé nie je – majú stanicu, tak sa nemusíte báť, lebo  odtiaľ  sa dostanete kamkoľvek v okolí.

Supermarket COOP je o čosi iného dizajnu ako naša jednota a aj ceny sú o „pár“ percent drahšie. S Coop sme sa stretali počas celej cesty Švajčiarskom. Nákup na večernú grilovačku (stratení v mori rôznych druhov horčíc)  a pokračujeme v ceste.

GoodToKnow: K Olma – Bratwurstu je dovolená omáčka (cibuľová) len ak si ju dáte ako menu, napríklad s Rosti. Inak len s chlebom. Bez horčice! Inak ste typický turista!

Fjumór fotos st. Gallenských:

Historické centrum St. Gallen – welcome

Najstaršia knižnica vo Švajčiarsku a povinne – papuče jednej veľkosti v ktorých sa môžete len šmýkať po zemi

Katedrála St. Gallen

Čo Vás ešte počas prechádzky mestom môže zaujať je moderná zástavka (pred spomínanou čínskou reštauráciou) a centrála núdzových hovorov za vstupom na Klosterplatz pred katedrálou. Obidve pokrivené dielka sú prácou architekta Santiaga Calatravu. Jeho diela som mala možnosť vidieť aj v Lisabone (stanica Oriente) a vo Valencii (mesto umení a vied). A prejdem aj jeho „mostom žien“ v Buenos Aires :)

Čítaj ďalej: pokračovanie „4 noci – 4 krajiny“, smer Alterheim… Alebo Zurich?