post

September 4, 2013 // Priemerná doba čítania: 10 minits. Enjoy Italiano!

Na Kalábriu a všetko okolo by som si vedela predstaviť viac času ako necelý týždeň, no o to bola naša dámska jazda akčnejšia. Neplánovaný trip  s rozhodnutím „tak o tri dni letíme“ bol skvelou talianskou chuťovkou. A naše trio zvládla aj Kalábria:)

SAMSUNG

Základňu sme mali v zálive Squillace v hoteli plnom Talianov a taliančiny (v lobby sa občas objavila nezrozumiteľná angličtina s talianskym prízvukom). Žiadne turistické promenády, len súkromná pláž pri hoteli a pár ďalších pekných pláží v okolí. Squillace superior, pôvodné stredoveké mestečko, leží na kopci vysokom 344m2 nad pobrežím. Je známe vďaka terakote a hrnčiarskym dielňam. Terakota je druh keramiky. Najčastejšie sú to výrobky z pálenej hliny zobrazujúce zvieratá alebo človeka. Príjemné mestečko na 1-2 hodinovú prechádzku. Najlepšie a najlacnejšie – požičajte si  viacmiestny taxík, ktorý vás odvezie-počká-privezie späť. 

l

HistorickéMust: Kalábria leži na „konci“ Talianska a práve pomenovanie Taliansko má pôvod tu. Hlavným mestom je priemyselné Catanzaro, najväčším mestom je Reggio di Calabria. 800 kilometrov dlhé pobrežie z jednej strany obmýva Iónske more a zo západnej strany Tyrrhénske.

ToSleep: Sunbeach Resort Nyce Club, Via Lungomare 1, Squillace Lido,www.sunbeachresort.net (Hotelový komplex s peknou hotelovou plážou, prispôsobený Talianom – programom a občas i chaosom:))

Po dvoch dňoch užívania si slnka a neustáleho striedania vína, prosseca, občas grapy a „Una birra per favore!“ sme opustili Squillace Lido a vydali sa na južný cíp Kalábrie.

s 

Tropea – mesto na skale – bola pôvodne gréckou kolóniou. Pýchou je vraj románska katedrála „Duomo“ z 11. storočia. Mňa neoslovila. Dokonca sme sa do nej dvakrát vrátili, overiť si, či je to naozaj TÁ katedrála. No keď mi to potvrdila i miestna predavačka, ktorá k tomu pridala opis, históriu a asi aj politickú situáciu mesta, pýche Tropey sme uverili, odfotili a išli hľadať poslednú starú pekársku dielňu v meste.

SAMSUNG

HistorickéMust: Viac zaujala Chiesa di Santa Maria dell‘Isola, benediktínska svätyňa na vrcholku útesu, kam vedú úzke schody. Kostol je momentálne neprístupný, no stále zostáva poznávacím znamením Tropey.

b

Footprint: Zatvorené. Skryté dvierka v ešte skrytejšej uličke. Počúvam kritiku mojich dvoch spolu-cestovateliek, že to len ja si môžem vymyslieť pátranie po nejakej gastronomickej neznámej úchylke a zabiť tým pol dňa. Ale… z bočnej strany sú otvorené druhé malé dvierka a v nich starší pán vynáša drevo. Nedám sa odbiť:) Prekonávam skryté hranice môjho trojročného štúdia taliančiny a dávam sa s ním do reči. Nakoniec nás pozýva dnu, aj keď majú zatvorené. Ukazuje nám pec, staré fotky na stenách, výstrižky z novín a fotku jeho pradeda, ktorý Vecchio Forno otvoril.  Aj keď sme pizzu nemali, viem, že by bola skvelá – už len tou atmosférou vo vnútri a láskou k miestu, ktorá sa nedala na rozprávaní pána De Vita prehliadnuť.

d

c

TEjST: Vecchio Forno, Via Caivano, Tropea,  33 81 83 11 16

Na obed sadáme v inej trattorii a ideme na to taliansky. Typickým kalábrijským vínom je biele, suché CIRO, nesmie teda chýbať. Risotto s morskými plodmi, špagety s mušľami a kalábrijské cestoviny zabalené v alobale s malými typickými rybkami vo vnútri. Odporúčam miesto i jedlo!

SAMSUNG

TEjST: Trattoria La Botte Salva, Corso Umberto I, Tropea, Calabria

Čo je však pre Tropeu najtypickejšie, je červená cibuľa, z ktorej sa robia cestoviny (tie som si z Kalábrie priniesla) a najmä džem (tiež som si ho z Kalábrie priniesla, prekvapivo:)).  Sladko – pikantný, zaujímavo –dobrá chuť.

Ďalšie z tradičných kalábrijských delikates, ktoré sa nám i podarilo vyskúšať je nduja: asi najtypickejší produkt – veľmi pikantná pomazánka z kalábrijských feferóniek „peperoncino“ a bravčového masa. Podobná, avšak oveľa pikantnejšia pomazánka „tropeana“ je nazývaná Bomba.

w

Krásne miesto, ktoré sme navštívili je Capo Vaticano, najvýchodnejší skalný výbežok a nenápadný mys v Tyrrhenskom mori. Z tohto miesta vidíte ostrov Sicília a ostrov Stromboli patriaci k Liparskym ostrovom (ak počasie praje).

j

Pizzo, mestečko pri Tropee, je vynálezcom ďalšej chuťovky – „Tartufo“. Túto zmrzlinu poznáme aj u nás, ale jesť ju na pôvodnom mieste, to je iná chuť:)

SAMSUNG

GoodToKnow: Tartufo je „guľa“ z orieškovo-čokoládovej zmrzliny s tekutým čokoládovým krémom vo vnútri, posypaná kakaovým práškom. Tartufo znamená taktiež hľuzovka. 

SAMSUNG

SAMSUNG

Miestny trh nám stále chýbal, a ja sa odradiť nedám, tak sme jedno ráno naskočili na autobus do Soverata, kam sme sa dostali za necelú polhodinku. Trhy so zeleninou, ovocím, rybami a udeninami boli veľké, ale neubránite sa turistickému pocitu. Bolo tu však prekvapivo i dosť kričiacich domácich. Trhy s oblečením pri promenáde boli hrozné! Niečo medzi jarmokom a čínskou tržnicou. Radšej sme sa prešli trochu mestom, ale taktiež sme to vzdali – ničím zaujímavé, skôr priemyselné mesto. Kúpili sme aspoň Nduju, kalábrijskú viagru, peperoncino čili papričky a mne sa v jednom malom stánku podarilo zahliadnuť kalábrijskú Coca-Colu, po ktorej som pátrala od nášho príchodu. SAMSUNG

TEjST: La Brasilena je špeciálny kalábrijský nealkoholický nápoj s príchuťou kávy. Vyrába sa od roku 1982 v Kalábrii, neskôr i na Sicílii a Kampánii.

Zo Squillace bola možnosť ísť na výlet na Sicíliu (tam sa chystám samostatne a na dlhšie) alebo Liparské ostrovy. Tie sme videli aspoň z Capo Vaticano. Ešte by sa postíhať čo-to dalo, ale tento talianský výlet bol skôr o tom, byť konečne s tými, s ktorými sa mi v poslednej dobe darí byť čoraz menej. A preto mi nevadili ani tie 2 dni ležania na pláži s Proseccom v ruke:) Ďakujem Mrs. Janka a Ms. Sia za toľko smiechu, prebdené noci, fernet&limone a skvelú, skvelú dámsku jazdu:)

SAMSUNG

Fjumór fotos kalábrijských:

Tropea: Normanská katedrála z 11. st., kostol Sv. Marie na vrchole skalnatého útesu

k

Cestou na Capo Vaticano

f

Trattoria La Botte

g

Risotto frutti di mare

SAMSUNG

Ochutnávka tradičných špecialít – nduja, cibuľa z Tropey, “Bomba”, syr Pecorino

u

Nič viac nie je treba – Pizza majster bol z Neapolu, rodiska pizze. A verte mi, pomodoro a mozzarela na tenkom ceste k šťastiu stačila!

p

Tradične taliansky

r

SAMSUNG

Východ slnka – 5:00 ráno – posledný deň – Squillace Lido

Ci vediamo dopo!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *