post

 Marec 23, 2013 // Priemerná doba čítania: 9 minits. Enjoy Italia!

Bola som odhodlaná vyskúšať tie najkrkolomnejšie názvy a najnezvyčajnejšie druhy cestovín, jesť večer o desiatej, dať si risotto ako predjedlo, piť espresso na každom rohu, zapíjať to celý deň talianskym vínom a zaspávať s myšlienkou na domáce pizza cesto… Podarilo sa, Rímom sme sa prejedli:) Prvý článok preto miešam historicky i gastronomicky!

1. Príchod a Pasta Amatriciana

„Mille viae ducunt hominem per saecula Romam.“ Alebo aj  „všetky cesty vedú do Ríma“. Aj z Prahy, kde ešte z letiska (stíhame, neutekáme, nechápem…) vytáčame +39 a rezervujeme večerný „Tip“  na najlepšie cestoviny Amatriciana v Ríme. Odporučenie z blogu Amandy Ruggeri (www.revealedrome.com), spisovateľky, blogerky a lokálnej expertky na Rím. Ja odporúčam pred cestou prelúskať sa jej článkami. Po prílete skladáme tašky a ponáhľame sa do štvrte Trastavere. Som zvedavá, napätá, hladná!

FootPrint: V štvrti Trastevere žijú trasteverini – jediní skutoční Rimania, ako tvrdia samotní obyvatelia. Názov štvrte je odvodený od „Trans Tiberim“, čo znamená „za Tiberom“. Tiber, po taliansky Tevere je rieka dlhá 406 kilometrov tečúca Rímom.

Rím bol podľa legendy založený Romulom a Rémom v r. 753 pred Kristom, ktorých našla vlčica a vychovali ich pastieri. Romulus zabil Réma a podľa Romula je i názov Rome – Rím. Známy i ako  “la Città Eterna” (Večné mesto), “Limen Apostolorum” (Prah apoštolov) alebo “la città dei sette colli” (Mesto siedmich kopcov).  Iniciály SPQR pri prechádzaní mestom neminiete – Senātus Populusque Rōmānus – senát a ľud rímsky.

IMG_1783

ToTEjST: Meškáme. Ospravedlňujeme sa, no zisťujeme, že La Fernandu ešte len otvárajú a môžeme sa usadiť, kam chceme. Taliani:) Chopí sa nás majiteľ, podáva menu a ospravedlňuje sa za gramatické chyby, keďže menu je homemade anglicky písané. Ja si stojím za svojim – musím ochutnať najlepšie cestoviny Amatriciana, symbol rímskej kuchyne. Bucatini alla amatriciana con guanciale croccante alebo Mňam! Po deviatej prichádzajú prví Taliani. Do pol hodiny je reštaurácia plná a vonku je dlhý rad.

Nemám s čím Amatriciana porovnať, no pri pohľade k vedľajšiemu stolu, kde traja zo štyroch Talianov jedli tieto červené cestoviny bez slov, myslím, že chybu vo výbere som nespravila:)

IMG_1826

TEjST: Osteria Fernanda – via Ettore Rolli, 1 – (Trastevere – Porta Portese), tel +39-6-5894333, http://www.osteriafernanda.com

2. Koloseum a Cacio e Pepe

Pozrieť Koloseum v svite mesiace sme stihli ešte v prvý večer. No kým sme sa k nemu dostali… Nikdy som nebola zmätená z MHD viac ako v Ríme. Autobusy chodili neviem-kedy a neviem-ako a kým ste zistili čo-kam, už odchádzal. Mapka s metrom a trasami nepomáhala, nefungoval náš Roma Pass (ktorý mal platiť na všetky druhy dopravy), takže sme v metre preskakovali a podliezali závory (do konca rímskeho výletu). Nakoniec sme sa k nemu dostali! Aj tých 5 minút pohľadu na tú obrovskú krásu stálo za to. A utekáme na autobus, kým ide! Inak, na druhý deň, za svetla, bez nočných liniek  to s tým MHD také zle nebolo :)

IMG_1832

GoodToKnow: Roma Pass je 3-dňová karta, vďaka ktorej máte zadarmo dopravu po meste, vstup do dvoch múzeí/pamiatok zadarmo (A bez čakania v rade), na ďalšie vstupy 30 % zľavu. Do dopravy sa nepočíta cesta z letiska, cena pasu je 30 €/osoba a overte si, či funguje, aby ste sa nemuseli všade dobíjať -prebíjať:) www.romapasscard.com

HistorickéMust: O najkrajšom amfiteátri sveta sme sa toho v škole napočúvali. No až teraz som si uvedomila, že obvod 527 metrov a výška 48,5 metrov z neho robí fakt obrovské najkrajšie amfiteátro! Koloseum slúžilo na pobavenie obyvateľov zápasmi gladiátorov – to viem, ale i námorné bitky? Celé sa dalo za krátku dobu zatopiť vodou, systém tvorilo až 3000 metrov vodného potrubia.

IMG_1952

Cisár Vespasián začal stavať v roku 72 n.l. na mieste, kde stál palác cisára Nera. Po smrti Vespasiána stavbu dokončil jeho syn Titus. Na vybudovaní Kolosea pracovalo 20 000 otrokov a slávnostné otvorenie s oslavami trvalo 100 dní. Tomu sa hovorí oslava.

IMG_1960

Tip z blogu revealedrome: Kde sa najesť v Ríme neturisticky pri najturistickejších miestach. A tak pri Koloseu hľadáme reštauráciu Quaranta a odporúčanie na cestoviny Cacio e pepe. V preklade? Syr a korenie. Syr pecorino a čierne korenie. A najlepšie s dlhými, tenkými cestovinami Tonnarelli. Dezert: Tiramisu. Trochu som sa hnevala, keď sa ich domácemu tiramisu dostalo viac ako 3 mňam, keďže na tento taliansky dezert podľa receptu od Evky G. (dvojitá dávka a povinne jesť veľkou lyžicou rovno z chladničky) žnem chvály ja, ale uznávam, bolo výborné s hviezdičkou:)  

IMG_1919

TEjST: len odporúčam: Taverna dei Quaranta, Via Claudia, 24 -00184, Rome, Tel. +39 06 7000550, www.tavernadeiquaranta.com/en

GoodToKnow: Koloseum i  Forum Romanum sú otvorené každý deň od 8:30 a zatvára sa vždy hodinu pred západom slnka, vstupné 12 €.  Dávajte pozor na dni a časy kedy sú pamiatky Ríma otvorené. Koloseum a Foroum Romanum sú otvorené každý deň, avšak napr. Vatikánske múzea a Sixtínska kaplnka je zatvorená v nedeľu.

HistorickéMust: Forum Romanum, hneď pri Koloseu, je nastarším miestom v Ríme. Bolo verejným miestom, kde sa konali slávnosti, súdy, verejné politické zhromaždenia a iné mestské “stretávky“. Medzi HistorickéMustSee patria pozostatky Saturnovho chrámu (najstarší chrám v Ríme), chrám Júlia Ceasara a Romulov chrám.

IMG_1962

!  !  !  !  !  !  !  !

Update 2016: Taliansko – Rím: Všetky cesty vedú k dobrému jedlu vol.II.

Raňajky..

  • Pompi Tiramisu. Hovorí sa, že tu nájdete najlepšie tiramisu v Ríme. Obchodík plný aj o desiatej v noci, a ak sa Vá nechce dezert jesť neskoro večer (keď máte za sebou primi a secondi piati a liter vínka) môžete si ho vziať aj ako take-away. Majú špeciálne rozdelené dezerty na spotrebu hneď na mieste a porcie už pekne zabalené v krabičkách take-away. Objednávame lesné ovocie a samozrejme klasiku zasypanú čokoládou. Musím povedať, že raňajky s tiramisu na terase, v pyžame, s výhľadom na St. Pedro Cathedral a s horúcou čiernou kávou si viem predstaviť častejšie!

TEjST: Via delle Croce, 82, Rome. Majú viac pobočiek po celom Ríme, my sme tú našu porciu mascarpone dostali práve kúsok od Plaza di Spagna.  http://www.barpompi.it/

Obed..

Ak prescrollujete na môj blogpost o foodie Ríme vyššie, nájdete chvály na tento podnik. Taverna dei Quaranta. Na základe tohto tipu sa sem vydali i moji dobrí kamaráti, keď boli v Ríme a boli nadšení. Preto som sem musela zavítať znovu. A nesklamali. Hoci si na stôl musíte počkať, stojí to za to. Plné, hlučné, ale jedlo je skvelé a aj v tom zhone si nájdu čas venovať Vám úsmev. Na nás trošku síce pozabudli, ale zato sme dostali po všetkých našich chodoch extra lasagne (boli sme plné, ale boli tak dobré, že sme ich zjesť museli). A tak opäť – určite odporúčam zastaviť sa na obed, keď budete vo viac-turistických častiach mesta – konkrétne tu po prehliadke a únave z Kolosea.

  • TEjST: Taverna dei Quaranta, Via Claudia, 24 -00184, Rome, Tel. +39 06 7000550, www.tavernadeiquaranta.com/en

Obed II..

Zmrzlina. Krásny skrytý prístrešok “pri schodoch” a príchute zmrzlín ako čokoláda + červené víno, šalvia + malina, biela čokoláda + bazalka.. Stojí za sladkú zastávku..

TEjST: Gelateria del Teatro, Via dei Coronari 65/66 Roma, https://www.gelateriadelteatro.it/

Večera..

Myslím, že vypitie 4 Aperolov, pretože sa nám z tohto baríku priamo na ulici nechcelo ani pohnúť, hovorí za všetko:) A keď sme už chceli odísť a platiť, dostali sme ďalší Aperol zadarmo. Tak sme pokračovali v sedení a k tomu sme si objednávali naozaj výborné antipasti. Opäť odporúčam ako tip, keď potrebujete nachviľku dočerpať energiu v rušnejších častiach Ríma (okolie Piazza Navona).

TEjST: Mimi & Coco, Via del Governo Vecchio, 72

Noc..

Kde prespať? Tri sme sa tam skoro stratili a každá mohla mať vlastnú izbu:) Krásny byt, 3 izby, s terasou, 2 kúpeľňami a hlavne – veľmi milou hostiteľkou Monicou. Nie tak ďaleko od Vatikánu a ak Vám nerobí problém trošku sa prejsť a nepotrebujete byť priamo v centre – ideál! (Kúsok od ubytovanie je zastávka autobusov).

ToSleep: https://www.airbnb.cz/rooms/6260427

Fjumór fotos:

IMG_1789

Vo Fernande. Ružové vínko, domáci chlieb… 

IMG_1808

TasteToKnow: Ingrediencie sú jednoduché: paradajky, syr Pecorino (tvrdý syr z ovčieho mlieka) a Guanciale (slanina z bravčového líčka,  ktorá však nie je udená ale sušená). Táto omáčka vznikla z oveľa staršej a jednoduchšej varianty  – La Gricia (slanina a syr). Grici boli chudobní predajcovia chleba. Až Amatriciana pridala nóbl upgrade, ktorý prišiel s vynájdením paradajkovej omáčky a tú si mohli dovoliť len bohatí. Názov nesie po meste Amatrice, kde stále pripravujú špagety s touto omáčkou. V Ríme ich nahradili bucatini – duté špagety (buca znamená diera).

IMG_1833

Okrem iných materiálov sa na stavbu Kolosea použil Travertín. Presnejšie – toľko travertínu, koľko dokázalo previezť každý deň (tam a späť z lomu v meste Tibur, dnešné Tivoli) 200 vozov ťahaných 4 volmi po celé štyri roky.  Na jeho prepravu bola vybudovaná taktiež nová „diaľnica“.

IMG_1912

Taliansko je najväčším výrobcom vína na svete – v priemere 77 miliónov hektolitrov ročne  (33 % celkovej európskej a 25 % svetovej produkcie)

IMG_1923

Vedeli ste, že Tiramisu v preklade znamená „Zlepši mi náladu“ ? Originálny recept prišiel z Benátok.

+

O Vatikáne čítaj tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *